|
|
Ni dan bez zelenog čaja! Darovi prirode | Piše D. M.
Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj (Camellis sinensis) ima antikancerogene osobine, da pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu
Prošlo je više od 5000 godina od kada su Kinezi otkrili lekovite osobine lista i cveta grmolike zimzelene biljke (Camellis sinensis), pa otud i stara kineska poslovica da je “bolje 3 dana bez hrane, nego 1 bez čaja”. Pre nešto više od hiljadu godina tradicija ispijanja ovog napitka proširila se i na Evropu.
ZELENI ČAJ
/za 2 šoljice/
- 2 šoljice vode
- 3 kašičice zelenog čaja
Zagrejte vodu (ne da proključa), dodajte čaj, poklopite posudu, sklonite sa ringle i ostavite da odstoji 2-3 minuta. Sipajte u čajnik i sačekajte da se prohladi. Možete da ga pijete dok je mlak, ili kad se potpuno ohladi.
Ako zanemarimo vodu neophodnu za opstanak, čaj je danas najčešće korišćeni napitak širom zemljine kugle. Među najlekovitije svrstava se zeleni čaj koji je za razliku od crnog, koji je prava kofeinska bomba (100 mg u 1 šolji), mnogo blaži (samo 20-40 mg).
Zeleni i crni čaj se prave od iste biljke, međutim, različita je tehnologija pripreme. Dok se listovi crnog čaja najpre suše, pa ostavljaju da fermentišu, listovi zelenog se zagrevaju još dok su sveži i na taj način zadržavaju više lekovitih supstanci. U Japanu se sveže lišće zagreva na pari, dok se u Kini zagreva na suvo, a posle toga se u obe zemlje listovi suše, presuje i sortiraju prema veličini i izgledu.
ZLATNA PRAVILA
- da biste ublažili gorak ukus zelenog čaja, ili eventualne stomačne smetnje koje neki osećaju dok ga piju, možete da ga pomešate sa drugim aromatičnim biljem (na primer beli, ili crni slez)
- zeleni čaj se ne preporučuje u slučajevima alergije na kofein, žučnih bolesti, epilepsije, nesanice, a ne bi trebalo da ga piju ni trudnice, dojilje i deca
- zeleni čaj trebalo bi da se pije mlak (NE vruć) Zbog čega je zeleni čaj lekovit?
Mnoga naučna istraživanja su potvrdila da lekovitost ove biljke proizilazi od obilja mineralnih soli koje krepe i vraćaju snagu. Pored toga fluor iz zelenog čaja štiti od karijesa, dok ga kalijum čini odličnim sredstvom za izbacivanje tečnosti iz organizma. Zeleni čaj obiluje i antioksidansima, vitaminima, a naročito vitaminom E, koji usporava starenje. Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj ima antikancerogene osobine, da pomaže u slučaju kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu. Zeleni čaj se pokazao kao oprobano sredstvo za jačanje imuniteta (posebno efikasan u slučaju infekcija) i, za razliku od crnog koji ima više teina, ne deluje razdražujuće.
|
|
|
|
EKSKLUZIVNO Lek protiv raka dojke Bolest ugašena u ćeliji!
TEMA BROJA Kantarion: Sinonimn lekovitog bilja
SUPLEMENTI SA DVA LICA Dubleri u opasnoj roli zdravlja
LEKOVITI KVASAC Zamesite recept zdravlja
FITO APOTEKA Lekoviti vesnici proleća
SAPUNJAČA Crvena šlajer trava gasi kašalj
ZBOGOM PUŠENJE Kako pobeći od nikotina?
UKUSI LEČE Stetoskop na vrhu jezika
ŽENSKE TEGOBE Kašikom oteran PMS
URINARNE INFEKCIJE Rogato sunce krije upale
VREME JE ZA SREMUŠ Divlji luk čiste krvi!
VOĆNE POSLASTICE Slatkiši da želja mine
PRIRODNI LIFTING Umijte telo voćem
DAROVI PRIRODE Ni dan bez zelenog čaja!
|