|
|
Plava riba jača krv Posna hrana | Piše D. Milutinović
Sitna plava riba može da se pripremi na mnogo načina i predstavljaće osveženje na posnoj trpezi, a zbog obilja proteina visoke biološke vrednosti, gvožđa, folne kiseline i vitamina B12 posebno se preporučuju anemičnima
U vreme posta izbor namirnica koje mogu da se koriste u ishrani sužen je tako da će inćuni doći kao osveženje na trpezi. Jer, ova sitna plava riba može da se pripremi na mnogo načina! Bez obzira što sezona svežih inćuna počinje u aprilu i traje do jula, tokom cele godine mogu da se koriste konzervirani u ulju, usoljeni, marinirani u sirćetu, sušeni, dimljeni... Inćuni u ulju karakteristični su po tamnoj boji i jakom ukusu, pa se zato dodaju pastama, picama, ili kanapeima da obezbede poseban šmek. Konzervirani u gorkoj soli jedu se sa maslinovim uljem, a očišćeni i marinirani idealni su kao meze.
LIČNA KARTA 100 gr.
SVEŽI U ULJU
- 138, 28 kalorija - 194, 8 kalorija
- 21, 6 g proteina - 27,4 g proteina
- 28,2 mg kalcijuma - 273 mg kalcijuma
- natrijum tragovima - 16 mg natrijuma
- 1 mg gvožđa - 4,2 mg gvožđa
- 7 mg vitamina D - 11,8 mg vitamina D Inćuni spadaju u grupu polumasnih riba, tankog i pljosnatog tela koje podseća na sardine. Svrstavaju se u zdrave namirnice, jer obiluju proteinima visoke biološke vrednosti, gvožđem, folnom kiselinom i vitaminom B12, tako da se posebno preporučuju anemičnima. Kao i svaka plava riba, i inćuni sadrže zdrave masti, posebno omega 3 masne kiseline, koje snižavaju nivoa holesterola i triglicerida i smanjuju rizik da se stvori tromb. Inćuni obiluju i vitaminima i mineralima koji jačaju skelet. Najvažniji je vitamin D (pospešuje apsorpciju kalcijuma), a i sama riba obezbeđuje kalcijum, jer se jede sa kostima.
RAZLIKE
INĆUNI I SARDINE
Tek ulovljeni inćuni imaju karakterističnu plavičastu boju leđa po kojoj se razlikuju od sardina i druge slične sitne ribe. Ova boja vremenom tamni i postaje gotovo crna i to je pokazatelj koliko je riba sveža. Deo oko usta kod inćuna je izbočeniji nego kod sardina i to je još jedna od karakteristika koja ih razlikuje. SAVET PLUS Inćuni se ne preporučuju pacijentima koji imaju povišenu mokraćnu kiselinu u krvi, jer će organizam sav purin iz ribe da pretvori u ovo nepoželjno jedinjenje. U slučaju da imate visok pritisak izbegavajte konzervirane inćune (obiluju natrijumom) i opredelite se za sveže, ili marinirane. POSNI RECEPT
Inćuni u luku
Potrebno:
- 500 g svežih inćuna
- 1 glavica ljubičastog luka
- 1 glavica crnog luka
- malo aleve paprike
- 3 čena belog luka
- 1 čaša belog vina
- so, biber, seckani peršun
Sitno iseckajte crni i ljubičasti luk, posolite i propržite na ulju. Dodajte beli luk isečen na listiće, vino i alevu papriku, a posle nekoliko minuta i očišćene inćune /uz još malo ulja/ i peršun. Poklopite i pržite na jakoj vatri 5 minuta.
|
|
|
|
U OVOM BROJU:
- Senzacija: Tropska višnja kao bundeva
- Nevena Gičević: Model iz školske klupe
- Preventiva: Alergije na seks
- Muškarci: Sedenje bicikl i seks bez mere opasni po prostatu
U NAREDNOM BROJU! DODATAK NA 16 strana Lepi za samo nedelju dana plus kineski horoskop
Zimzelen za treće doba Višegodišnji polužbun (Vinca minor), u narodu poznat kao zimzelen, koristi se u tradicionalnoj medicini kao gorko sredstvo za jačanje i protiv malokrvnosti. Posle brojnih analiza potvrđeno je da snižava krvni pritisak, pospešuje prokrvljenost mozga i obezbeđuje mu bolje snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama. Zbog toga se čaj od osušenih listova i vršnih delova biljke dok je u cvetu preporučuje pacijentima u trećem dobu koji imaju problema sa cerebralnom cirkulacijom i gubitkom pamćenja.
I koštice leče Možda zvuči čudno, ali i koštice agruma su lekovite. One iz grejpa uništavaju bakterije u želucu i crevima, a iz limuna su se pokazale kao dobar laksativ. Preporučuje se da se i jedne i druge progutaju cele, jer u slučaju da se sažvaću mogu da iritiraju želudac.
Peršun protiv peruti Zima je godišnje doba kada se često pojavljuje perut u kosi, a da bi se rešili ove napasti, pomoćiće vam peršun: * koren peršuna usitniti i 3 kašike ove mase pomešati sa istom količinom ricinusovog ulja, pa smesu utrljati u vlasište 1 x nedeljno, sačekati 15 minuta i isprati vodom
Brokoli koče herpes Novija istraživanja su potvrdila da supstance iz brokolija u 99,9 % slučajeva usporavaju razmnožavanje virusa herpesa. Iako je za sada reč samo o eksperimentu u laboratoriji i tek bi trebalo da uslede ona na obolelima, visok procenat efikasnosti ukazuje da bi rezultati mogli da budu pozitivni.
|