|
|
Rane i uboji: Melemi iz prirode
|
|
Kantarion
|
U poređenju sa ostalim periode godine tokom leta češće boravimo u prirodi što nosi i veći rizik da se povredimo. Najčešće su to uboji, kada su tupim predmetom povređena tkiva ali nema otvora na koži, i rane, kada su površina kože i tkivo ispod nje oštećeni.
Po pravilu reč je o manjim povredama ali je neophodno da se i one na pravilan način saniraju da ne bi došlo do komplikacija - inficiranja bakterijama i gnojenja. U tome može da nam pomogne i lekovito bilje.
Gavez (Symphytum officinale)
Ova biljka raste uz vodotokove, na vlažnim livadama i istom takvim šumama. Koren gaveza je mesnat, spolja crn a iznutra beo, stabljika je razgranata i dlakava sa velikim episastim listovima, dok su cvetovi zvonasti, ružičastocrveni ili ljubičasti. Sadrži sluz, tanine, etarsko ulje, supstancu alatonin...
Koristi se: - pospešuje rast i razmnožavanje ćelija - regeneriše oštećena tkiva - smiruje bol
Oblog
* Litrom vrele vode prelijte 100 do 200 g korena gaveza, sačekajte 2 do 3 sata, procedite i u tu tečnost potopite gazu, stavite na povređeno mesto i previjte zavojem. Ili: * Nekoliko kašičica osušenog i samlevenog korena gaveza pomešajte sa malo vode da dobijete gustu pastu, namažite je na gazu i prislonite na ranu. Oblog menjajte posle dva do četiri sata.
Muška bokvica (Plantago lanceolata)
Uspeva uz puteve, po livadama i pašnjacima. Ima prizemne gole i žilave listove i zeleni smeđi cvet u obliku klasa. U lekovite svrhe se najčešće koristi vrsta širokog lišća. Sadrži tanin, vitamin C, limunsku kiselinu, saponizide, gorke materije...
Koristi se:
- zaustavlja krvarenje - da spreči da se rane zagade - protiv oboja
Sok i oblog
* Listove izgnječite i iscedite sok i po nekoliko kapi kanite na ranu što će da zaustavi krvarenje. * Za oblog može da se koristi dobro opran svež list bokvice koji je 24 sata bio potopljen u maslinovom ulju. Vatom umočenom u ulje prvo premažite ranu, malo sačekajte, obrišite pa privijte list bokvice. Oblog menjajte dva puta dnevno - ujutro i uveče.
Savet plus: Umesto bokvice može da posluži biljka podbel (Tussilago farfara). List ove bilje se opere, namaže mašću ili uljem i stavi na uboj, posekotinu, zagnojenu ranu.
Kantarion (Hypericum perforatum)
Uspeva na brežuljcima, poljima, livadama i pašnjacima bez mnogo vode i na kamenitim mestima. Izraste do do 70 cm, ima uspravnu stabljiku sa glatkim listovima bez peteljki i žute cvetove sa pet latica na kojima su crne tačke. Sadrži tanine, etarsko ulje, antocijan, karotin, holin...
Koristi se:
- da dezinfikuje rane - pospešuje epitelizaciju kože - blagotvorno deluje na zagnojene rane
Čaj
Litrom vrele vode prelijte 3 kašike cveta kantariona, stavite na ringlu i čim počne da vri sklonite pa procedite. Ovima čajem ispirajte rane.
Hajdučka trava (Achillea millefolium)
Uspeva po ivicama oranica, sunčanim obroncima i pašnjacima. Reč je o razgranatoj biljki dlakavih listova i belih cvetova. Sadrži tanin, etarsko ulje, mravlju kiselinu i brojne minerale.
Koristi se: - da zaustavi krvarenje - dezinfikuje ranu
Sok
Svežu hajdučku travu operite u hladnoj prethodno prokuvanoj vodi, dobro izgnječite i iscedite sok pa ispirajte ranu više puta dnevno. Na sveže rane koje krvare može da se stavi šaka izgnječene biljke i privije zavojem.
Čičak (Arctium lappa)
Raste kao korov na bunjištima, uz živice plotove i pored puteva. Ima dug i vretenast koren, srcolike listove i ljubičasto crvene cvetne glavice sa kukicama koji se „lepe”. Sadrži inulin, gorke materije, etarsko ulje, tanin, kao i brojne minerale.
Koristi se: - pospešuje izbacivanje stranih tela iz rane - blagotvorno deluje na zagnojene rane
Čaj * Prelijte sa pola litra vode 10 g usitnjenog lista čička, ostavite preko noći, ujuto prokuvajte 10 minuta, poklopite, kad se ohladi procedite i ispiraju zagnojene rane. Savet plus: ako se rane mažu smesom praha od osušenog korena čička i zečjeg loja izvlače strana tela. |
|
|
|
|