|
|
Optimizam važan i za kosti
Ordinacija /Lečenje preloma |
I.Kovačić
Iznenadni pad i prelom kosti može svakom da se dogodi. Na sreću, uz stručnu lekarsku pomoć ovakve povrede uspešno se leče, ali brzina oporavka umnogome zavisi od dobrog opšteg zdravlja! Prelom kosti je ozbiljna telesna povreda koja zavisno od vrste i mesta preloma zahteva različite načine lečenja. Koje metode su dostupne kod nas, koliko su savremene i šta sve utiče na brzinu zarastanja kosti pitali smo dr Nemanju Slavkovića, hirurga-ortopeda Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti "Banjica" iz Beograda.
- Način lečenja preloma zavisi od vrste i mesta preloma, ali i starosti pacijenta, opšteg zdravstvenog stanja, stepena aktivnosti i drugih činilaca - kaže dr Slavković. - Neki od preloma koji se ne karakterišu značajnim pomeranjem polomljene kosti ili kostiju mogu da se imobilišu gipsom, koji se najčešće nosi četiri do osam nedelja. Zbog bržeg osposobljavanja i povratka pune radne aktivnosti moguće je neke od takvih preloma lečiti i operativnim metodama. Za one prelome kosti koji zahtevaju unutrašnju fiksaciju, hirurzima - ortopedima na raspologanju su brojni savremeni osteosintetski materijali - žice, šrafovi, ploče, klinovi - koji mogu biti od plemenitog metala ili drugih odgovarajućih veštačkih materijala. Odabir u velikoj meri zavisi od vrste preloma, snabdevenosti ustanove, ali i od obučenosti hirurga za određenu hiruršku proceduru. Ovi materijali stalno se osavremenjuju i poboljšavaju, te je skoro svakodnevna edukacija hirurga postala obaveza.
U određenim slučajevima prelomi u zglobovima ramena i kuka najbolje i najefikasnije se saniraju zamenom tih zglobova veštačkim.
Za spoljašnje fiksiranje preloma osim gipsa u ortopediji se koristi i aparat po Ilizarovu. - Aparat po Ilizarovu je posebna vrsta spoljašnjeg fiksatora kojim se mogu uspešno lečiti određeni prelomi, ali i posledice preloma kada nastanu takozvani lažni zglobovi ili pseudoartroze - objašnjava dr Slavković upotrebu aparata po Ilizarovu, i dodaje da je ona posebno značajna u lečenju velikih koštanih defekata kao i među pacijentima sa hroničnim zapaljenjem kosti i koštane srži. Da bi se upotrebio ovaj ortopedski metod najbitniji su iskusni lekari. U poslednjih 20-ak godina ortopedija je neverovatno napredovala, u nekim slučajevima potpuno se izmenila filozofija lečenja, duboko ukorenjene hirurške tehnike svakodnevno se menjaju. Danas je na tržištu prisutan veliki broj preparata kojima se primenom na mesto preloma ubrzava njegovo zarastanje ili se čak formira "veštačka", nebiološka kost. Ipak, takvi preparati su i dalje prilično skupi i koriste se u iznuđenim situacijama u kojima se suočavamo sa višedelnim koštanim prelomima sa udruženim oštećenjem okolnih mekih tkiva velikog stepena ili značajnim koštanim defektima.
Doktor Slavković naglašava da je suština brzog koštanog zarastanja u što ranijem povratku povređenog dela u punu funkciju što se u većini slučajeva može ostvariti brzim delovanjem, preciznim hirurškim radom i pravilnim izborom osteosintetskog materijala.
Na pitanje šta je od presudnog značaja za brže zarastanje preloma i potpuni oporavak, naš sagovornik odgovara da je to pre svega očuvano zdravlje.
- Šećerna bolest u velikoj meri kompromituje proces zarastanja kostiju, kao i sva druga stanja kojima se oštećuju arterijski krvni sudovi - napominje dr Slavković. Osim toga, neke od naših loših navika, kao što su upotreba cigareta i alkohola, gojaznost ili nedovoljna fizička aktivnost značajno umanjuju mogućnost uspešnog i brzog zarastanja kosti. Povratak u punu životnu i radnu funkciju je brži među motivisanim pacijentima koji optimistički gledaju ka budućnosti i koji trenutnu situaciju shvataju samo kao privremeno usporavanje, a ne potpuni prekid daljeg uspešnog, zdravog i aktivnog života. Međutim, i kad uprkos velikom trudu kosti uspešno ne zarastaju primenjuju se drugi metodi hirurškog lečenja, koji srećom mogu dovesti do potpuno zadovoljavajućeg ishoda.
"Višak delova"
Oni koji su uspešno zalečili prelom kosti, a kojima je ugrađen neki od metalnih delova, često su u dilemi da li da se podvrgnu ponovnoj intervenciji da bi ga uklonili. - Svaki ostesintetski materijal ugrađen u koštano tkivo može se ukloniti kada se radiografski i klinički potvrdi da je kost potpuno zarasla - kaže dr Nemanja Slavković. - Savremeni implantati koji se koriste za operativno lečenje preloma ne predstavljaju nikakav problem za kasniji život pacijenta i ne zahtevaju uklanjanje sem u slučajevima komplikacija (pucanje implantata, infekcija....). U zavisnosti od vrste i mesta preloma neki od implantata mogu se jednostavno izvaditi posle 18 do 24 meseca posle operacije. U nekim slučajevima ne savetujemo uklanjanje implantata, jer takva operacija ne mora da bude tehnički jednostavna, a pacijentu ne donosi nikakav boljitak. |
|
|
|
Poznati o zdravlju Dr Nele Karajlić, muzičar Vesna Radosavljević, voditeljka RTS
Fitoterapija Najbolje iz kraljevačke škole -Žavornjak protiv kožnih bolesti Bolja cirkulacija Pomažu bosiljak, ruzmarin, kopriva
Aktuelno Da li su stari zapostavljeni? Nemojte ostariti koliko god živeli!
Ima li "superbakterije" u Srbiji? Bez panike, jači smo!
Alternativa Bioenergoterapija Dobre misli za zdrav život
Ajurveda Začini protiv gripa
Zdravlje Vreme i kardio bolesnici Promene zahtevaju oprez
Lečenje preloma Optimizam važan i za kosti
-Želudačne tegobe Hrana i stres pale želudac
Higijena ruku i infekcije Sapun najbolja preventiva
Prevencija raka grlića materice Pregled pravi spas
Anorgazmija Kontrola kvari zadovoljstvo
Ishrana Semenke bundeve i suncokreta Po šaka zdravlja svakog dana
Za dijabetičare Od supe do kolača
Agar-agar dijeta Alga topi salo
Stevija Bezbedna slatka hrizantema
Japanska jabuka Svaki deo dragocen
Deca Bebe i zimska šetnja Ne prijaju im vetar, magla i susnežica
Tinejdžeri i tuga Gde ste kad vaše dete pati?
Lepota Laserski češalj Zraci zaustavljaju opadanje
Nega Puter za medna usta
Aromaterapija Kapi lepote i zdravlja
Rekreacija Pokreni pozitivnu energiju
|