Da li ste zainteresovani za pretplatu na kompletno izdanje "Bilja i zdravlja" u elektronskom obliku?
Da, svakako
Zavisi od uslova pretplate
Ne
Broj 245
aktuelno izdanje
Pasdren za ekceme, rastavić za gljivice
Kožna oboljenja
Gljivična oboljenja, lišaji, ekcemi i dermatitisi samo su neke od učestalijih bolesti kože, na koje utiču poremećaji metabolizma ali i brojni spoljašnji uticaji. S obzirom na to da je najveći organ tela, ne čudi što je i lekari i oni koji se bave alternativnim načinima lečenja smatraju "prvom linijom odbrane tela" od infekcija i nečistoća. Ukoliko se ne leče, kožne bolesti mogu da imaju vrlo neprijatne posledice. Zato je važno da se koža redovno neguje i leči od oštećenja izazvanih infekcijama ali i da se preventivno štiti od sunca, visokih temperatura i nečistoća. Ukoliko je već obolela, koža se pažljivo leči različitim preparatima, a i narodna i naučna medicina sve češće, kao najbolje i najdelotvornije, preporučuju one pripremljene od lekovitog bilja. Podsećamo na nekoliko biljaka koje je protiv kožnih oboljenja preporučivao i akademik Jovan Tucakov, jedan od naših najboljih poznavalaca lekovitog bilja.

Poljski rastavić (Equisetum arvense)

Vlažne livade i močvare, najveća su staništa preslice kako još nazivaju rastavić. Liči na mali bor ili jelku, ima duge, igličaste listiće i šuplju stabljiku. Iako je žilav i otporan korov, travari ga svrstavaju među najlekovitije biljke. Od sličnih, ali otrovnih vrsta rastavića, razlikuje se po listićima okrenutim nagore. Lekovitu stabljiku travari beru od juna do oktobra. Sadrži kremenu, oksalnu i jabučnu kiselinu, saponin ekvizetonin, flavonske heterozide, vitamin C i pektin.

Koristi se:
* da zaceli rane
* protiv lišajeva
* za lečenje gljivičnih oboljenja
* da podmladi kožu i izbriše bore

Oterajte gljivice

- 30 g rastavića
- 30 g kantariona
- 30 g kamilice
- 10 g orahovog lišća
Mešavinu bilja prelijte litrom proključale vode, poklopite i s vremena na vreme promešajte. Posle šest sati procedite, tečnošću natopite gazu, ocedite i stavite na obolelo mesto. Oblog menjajte nekoliko puta dnevno.

Piskavica (Trigonella foenum graecum)

Lekovitost ove biljke cenili su stari Egipćani. U našem narodu naziva se i grčko seme i raste samoniklo po suvim proplancima krečnjačkih krajeva. Cela biljka ima jak, prepoznatljiv miris, a za lečenje se koristi samo seme iz mahune, slično lanenom. Može da se kuva u kašu mada je samleveno delotvornije. Sadrži mnogo sluzi, fosfora, gvožđa, kalijuma i proteina, kao i etarsko ulje, saponin, tanin, vitamin PP, fitin, fitosterol i kumarin.

Koristi se:
* za lečenje gljivičnih oboljenja, lišajeva i ekcema
* protiv čireva na koži
* da zaleči otvorene rane

Obloge protiv lišajeva

- 70 g grčkog semena
- litar vode
Ključalom vodom prelijte samleveno seme, poklopite i povremeno promešajte. Posle dva sata malo sluzaste kaše rasporedite po lanenoj tkanini, privijte na obolelo mesto i učvrstite zavojem. Obloge menjajte svaki drugi sat.

Dragoljub (Tropaeolum majus)

Lekoviti su cvet, list i seme dragoljuba. Sadrži mnogo vitamina C, enzim mirozin i heterozid glikotropelozid, pektin, tanine, smole, gumu i razne šećere. Dokazano je da ima antibiotske osobine, a njegov sok i salata sve češće se uzimaju kao prijatno vitaminsko prolećno osveženje.

Koristi se:
* protiv opadanja kose
* da ojača koren kose i oporavi kožu glave
* za lečenje oboljenja vlasišta

Tinktura

- 100 g lista dragoljuba
- 100 g lista koprive
- 100 g lista šimšira
- 1/2 l apotekarskog alkohola
Iseckane listove dragoljuba, koprive i šimšira stavite u teglu, prelijte alkoholom, zatvorite, stavite na hladno, tamno mesto (najbolje u podrum) i posle 15 dana odlijte tečnost. Tinkturu čuvajte u zatvorenoj flaši, na hladnom i mračnom mestu, a kožu glave mažite dva puta sedmično.

Pasdren (Rhamnus fallax)

Ovaj visok grm najčešće raste u bukovim šumama iznad 800 metara nadmorske visine. Kora mu je spolja sivomrka, a iznutra cimetnožuta. Sadrži mnogo antrahinona i malo sluzi, tanina i etarskog ulja. Plod je okrugla, skoro crna i sjajna bobica koja osim antrahinona sadrži antranol, flavonske heterozide, šećer, gumu, sluz i pektin.

Koristi se:
* za lečenje kožnih oboljenja, najčešće ekcema

Izlečite ekceme

- 40 g plodova pasdrena
- 20 g cvetova dan-i-noć
- 20 g lista gorke deteline
- 20 g plodova morača
U pola litra proključale vode dodajte tri kašike mešavine i na tihoj vatri kuvajte dva minuta. Sklonite sa vatre, poklopite i posle dva sata procedite. Pijte po čašu nezaslađenog čaja pre jela.

Beli luk (Allium sativum)

Jedan od neprikosnovenih, omiljenih narodnih lekova u čiju lekovitost se mnogo veruje. Sam ili sa drugim biljkama vekovima se koristi za lečenje brojnih bolesti. Sadrži etarsko ulje, razna sumporna jedinjenja i alicin, supstancu koja ima antibakterijsko dejstvo prema nekim grampozitivnim i gramnegativnim mikroorganizmima (stafilokoke, streptokoke, bacili tifusa).

Koristi se:
* za lečenje raznih kožnih bolesti
* protiv gljivičnih oboljenja

Melem

- 4 kašike istucanog belog luka
- 6 kašika meda
- 2 kašike iseckanih listova belog jasena
U med dodajte luk i jasen i dobro izmešajte. Obolela mesta mažite tri puta dnevno i obavezno obložite čistom gazom pa učvrstite zavojem.

Broj 245
Za "Bilje i Zdravlje" govore:

Majda Šimunec, novinar

Dr Irena Baret, stručnjak za prirodnu medicinu


Kožna oboljenja
Pasdren leči ekceme


-Život sa pejsmejkerom
Spremni i za maraton


Alternativa
Nasmej se, zdravo je

Ishrana
Sveža hrana rudnik zdravlja

Zdrave navike
Srećni i bez šećera

Piće i trudnoća
Ni vino ni pivo, nego voda

Ordinacija
Oštećenja sluha dece

Vaspitanje
Naučite dete da radi

Gastritis
Neumerenost vodi u bolest

Podmlađivanje
10 godina mlađi za 10 minuta

Šiacu masaža
Lekovit pritisak palcem

Kontrola besa
Stop lošim emocijama