|
|
Najzdravije neslano
So i zdravlje |
|
Thinkstock
|
*Poželjna dnevna doza natrijuma 2,3g, što odgovara količini od 5g kuhinjske soli
Integralna morska, kalijumova, jodirana, rafinisana, cvetna, aromatična, ružičasta so sa Himalaja... Sve veća ponuda takozvanih, `zdravih` egzotičnih soli obradovala je mnoge kupce, ali u isto vreme stvorila nedoumicu šta odabrati. -Prodavnice zdrave hrane skupo prodaju Himalajsku kristalnu, Cvetnu i slične soli, ali sve te soli u suštini sadrže samo natrijum-hlorid uz minimalne količine drugih elemenata, toliko male da je efekat na zdravlje našeg organizma zanemarljiv. Ovako o `zdravim solima` za `Bilje i Zdravlje` govori prof. dr Branko Jakovljević iz Instituta za higijenu Medicinskog fakulteta u Beogradu i dodaje da su `egzotične soli` uglavnom pokušaj trgovaca da po većoj ceni prodaju natrijum-hlorid. - Umesto što se troši vreme i energija na raspravu koja vrsta soli je najbolja, bilo bi mnogo korisnije smanjiti upotrebu soli, jer bez obzira na poreklo, veće količine natrijuma veoma štetno utiču na zdravlje! Naši davni preci su ishranom koja se bazirala na prirodnim namirnicama, bez dosoljavanja unosili 500-700 mg natrijuma, što je količina koja je potrebna našem organizmu. Svetska zdravstvena organizacija i većina stručnih udruženja slažu se da je poželjna dnevna količina natrijuma 2,3g, što odgovara količini od 5g kuhinjske soli. Nažalost, dnevna potrošnja soli danas je do 2-3 puta veća od preporučene doze! Prosečan dnevni unos kuhinjske soli je između 10 i 12 grama, a godišnje oko 4 kilograma! Najveći deo te količine, čak 78 odsto unesemo u organizam kroz industrijski obrađene namirnice, brzu hranu i jela koja se služe u restoranima. Samo 12 odsto je so iz prirodnih namirnica.
Skrivena so Po rečima našeg sagovornika, najviše natrijuma ima u konzervisanim proizvodima, zimnici, konzervama, punomasnim, polutvrdim i tvrdim sirevima, suhomesnatim proizvodima, prerađevinama od mesa, grickalicama, keksu, čipsu, instant supama, raznim prelivima i dodacima za jela. -Veoma je važno poznavati te skrivene izvore soli jer je so faktor rizika za mnoge bolesti. Dokazan je štetni efekat kuhinjske soli na arterijski krvni pritisak, ali može uticati i na pojavu bolesti srca i krvnih sudova, pojedinih karcinoma (posebno digestivnog trakta), oštećenja bubrega, osteoporozu, pojavu otoka. A poznato je, da su bolesti srca, krvnih sudova i maligne bolesti najčešći uzrok umiranja u našoj populaciji. Inače. Veći unos soli se preporučuje samo u slučaju proliva, ili preteranog znojenja leti, tokom velikih vrućina
Izvor joda -Kuhinjska so koja se koristi u ishrani je hemijsko jedinjenje natrijum-hlorid (NaCl). Nekada je bila nedostupna i zbog toga često vrednija od zlata. Danas je so jeftina i troši se u ogromnim količinama, ne samo kao začin jelima, već i za konzerviranje namirnica. Čak 16 različih konzervanasa i 36 emulgatora baziraju se na natrijumu. Proizvodnja soli se u poslednjih 50 godina učetvorostručila i dalje raste. Zakonom o namirnicama proizvođači soli su obavezni da dodaju jod u određenoj količini i to je dobar način da organizam zadovolji potrebe za jodom. Zato je važno kupovati jodiranu so i to od pouzdanih proizvođača. Takođe, prilikom kupovine treba obratiti pažnju da li je sveže proizvedena, jer se stajanjem smanjuje sadržaj joda. -Jedino ispravno je zapravo jesti što više prirodnih namirnica, jer se tako izbegava `skriveno` presoljavanje organizma, poboljšava zdravlje i smanjuje rizik za brojne bolesti - savetuje prof.dr Branko Jakovljević.
Vrste soli Bez obzira na poreklo, kuhinjska so je zapravo natrijum-hlorid. U soli iz rudnika natrijum-hlorid čini 97-99 odsto, a ostatak čine voda i druge soli (kalijum-hlorid). Sadržaj natrijum-hlorida u morskoj soli je nešto niži (92 do 97 odsto), jer ova so sadrži do 6 odsto vode. U njoj se nalaze minimalne količine magnezijum-hlorida, kalijum-hlorida i pojedinih mikroelemenata.
Kalijumova Oko 30% natrijuma zamenjeno je kalijumom. Ova so ima slabiji ukus, a preporučuje se onima koji imaju povišen krvni pritisak.
Jodirana 2,5 g soli pokriva 50% dnevnih potreba joda koji je inače veoma važan za normalan rad toroidne žlezde.
Sa algama Mnogo skuplja od jodirane soli, ima jedinstven ukus koji ne prija svima. Preporučuje se onima koji pate od hipotireoze (smanjenog lučenje tiroidne žlezde).
Integralna morska Obično tamnije boje, vlažna i krupnija, osim natrijuma sadrži i magnezijum, kalcijum, kalijum, brom i jod.
Sa travama Prisustvo aromatičnih trava čini ovu so ukusnijom, pa se koristi u manjoj količini. Odlična je za pripremu mesa.
Gomasio To je mešavina manje količine soli (5-10%) i tostiranog semena susama (koje sadrži malo natrijuma a bogato je kalcijumom, kalijumom i magnezijumom. Koristi se kao začin za jela od povrća i žitarica.
Ružičasta sa Himalaja Veoma skupa vrsta fosilne soli retke čistoće, bogata mineralima i oligo-elementima (sadrži natrijum, kalcijum, magnezijum, kalijum, gvožđe...). Nije rafinisana, ne sadrži nikakve aditive.
Više soli manje zdravlja Prekomerna upotreba soli (više od 5-6 g dnevno), pogubno deluje na zdravlje, jer:
1.Ugrožava srce Previše natrijuma povećava nivo tečnosti u krvi jer bubrezi zadržavaju vodu i direktno je šalju u krvotok kako bi na taj način smanjili nivo soli. S druge strane, porast zapremine krvi zauzvrat izaziva porast krvnog pritiska i povećava rizik od pojave srčanih oboljenja.
2.Opterećuje bubrege Veći deo prekomernog natrijuma se eliminiše kroz urin (i manjim delom kroz znoj i fekalije). Samim tim, ukoliko jedemo slaniju hranu, bubrezi se više opterećuju kako bi izbacili prekomernu so, što na duži rok može da ugrozi njihovu efikasnost.
3.Ubrzava osteoporozu Prevelika doza soli pospešuje eliminaciju kalcijuma preko urina. Bubrezi ponovo apsorbuju deo minerala koji filtriraju, ali ako natrijuma ima previše, njega najviše i zadržavaju na uštrb drugih, često značajnijih minerala. Da bi se nadoknadio te važne sastojake, organizam izvlači kalcijum iz kostiju, čineći ih poroznijim i osetljivijim na prelome.
4.Izaziva gorušicu Previše soli smanjuje zaštitnu ulogu sluzokože koja oblaže zid želuca, zbog čega češće dolazi do pojave gorušice i grčeva, a na duže staze, mogu da se pojave čak i tumori.
Ž. Radulović |
|
|
|
Poznati o zdravlju Mirka Vasiljević, glumica Dragan Mićanović, glumac
Alternativa Jabukovo sirće leči psorijazu
Ishrana Male tajne presne trpeze
Alternativa -Žive bube protiv raka Elektromagnetna zračenja Antene nad desetkuju
Imunitet *Kašika sirupa daje snagu *6 tajni dobrog zdravlja
Prevencija raka debelog creva Štit od povrća
Endokrinologija Šta je braon masno tkivo
So i zdravlje Najzdravije neslano
Kad se piju analgetici Vrsta bola bira lek
Erektilna disfunkcija Medicina ruši tabu
Zašto slabi sluh? Čuvajte se buke!
Keleraba Severni limun tera rak
Banana od A do Š Slasna i korisna
Ljutnja bez razloga Hormoni prave svađu
Ordinacija Odvikavanje od pušenja
Jela od plodova jeseni Od paštete do kolača
Lekovita ulja Zlatni čuvari zdravlja
Pedijatrija Krvave stolice beba i dece
Dečji strahovi Volite tešite razumite...
Probiotici za vaginalnu primenu Štit protiv infekcija
Dijagnostika Test oralne tolerancije glukoze
Estetske operacije Rez samo za zdrave
Nega Lepota iz kuhinje
Alternativa Tai či i ćigong za jesenje čišćenje organizma
Banja Junaković kod Apatina Lek teče ravnicom
Lekoviti izvori/Maglič banja -Živa voda za žive rane Jezik cveća Reci mi to cvetom
|