|
|
Melem protiv kijanja
Darovi prirode....Crni luk |
|
Thinkstock
|
Bogat vitaminima, mineralima, enzimima i esencijalnim uljima, crni luk je od davnina bio cenjen ne samo zbog svoje hranljivosti nego i zbog izuzetne lekovitosti. Nutricionisti tvrde da sadrži preko 150 aktivnih sastojaka i upravo zbog toga, crni luk smatraju jednom od najzdravijih namirnica. Ujedno savetuju da ova namirnica bude što češće zastupljena u jelovniku, naročito s jeseni i zimi kada je povećana opasnost od prehlada. Ali, osim što efikasno uništava sve mikroorganizme i ublažava kašalj, crni luk ima i druga lekovita svojstva:
1.Razbija šlajm
Dokazano je da crni luk ima jako antibiotsko dejstvo, ali i da olakšava iskašljavanje zbog čega se posebno preporučuje onima koji pate od bronhitisa ili imaju kijavicu. Crni luk takođe sprečava upalu sluzokože disajnih organa zahvaljujući tome što njegovi etanolni ekstrakti ublažavaju alergijske reakcije, dok istovremeno tiosulfinati pospešuju širenje bronhija. Ako želite da proverite njegovu efikasnost, napravite sirup od luka. Recept: Isecite 3 do 4 glavice glavicu crnog luka na tanke kolutove, rasporedite jednu tećinu na dnu dubokog tanjira i premažite kašikom meda. Preko poređajte drugi i treći sloj luka i dodajte med (kao da slažete tortu). Ostavite da odstoji 24 sata, potom sakupite dobijeni sirup i uzimajte po 3-4 kašičice dnevno. Sirup od meda i luka efikasno razbija šlajm i ublažava kijavicu i simptome prehlade.
Bogat cinkom i selenijumom usporava ćelijsko starenje
2.Sprečava pojavu tumora
Crni luk sadrži cink i selenijum, moćne antioksidanse koji usporavaju starenje ćelija. S druge strane, smatra se da zahvaljujući udruženom dejstvu terpena i flavonoida (kvercetina) crni luk sprečava pojavu tumora jer ovi sastojci sprečavaju stvaranje nitrozamina, koji kako je poznato ima kancerogeno dejstvo.
3.Čisti bubrege
"Ako imate kamenčiće u bubrezima, probajte da ih "razbijete" tako što ćete u salate dodati po 50 g crnog luka. Crni luk sadrži mineralne soli i glikolnu kiselinu, sastojke koji udruženim dejstvom pospešuju izbacivanje hlora i uree, odgovornih za stvaranje kamena. Time ćete takođe sprečiti pojavu gihta u zglobovima", objašnjava dr Ana D Euđenio, italijanski stručnjak za ishranu.
4.Čuva srce
Zahvaljujući naglašenom dijuretičkom dejstvu, crni luk stimuliše čišćenje organizma, ublažava nadutost, snižava krvni pritisak i blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem. Osim toga, crni luk poboljšava cirkulaciju (jer sadrži adenozin koji povećava fluidnost krvi), smanjuje nivo holesterola i triglicerida i sprečava stvaranje ugrušaka.
Izbegavajte ga ako patite od gastritisa
Crni luk je najhranljiviji u sirovom obliku ali se ne preporučuje osobama koje pate od gastritisa jer stimuliše lučenje želudačnih sokova i povećava nivo kiselosti u želucu. Kuvani luk se lakše vari, ali podstiče stvaranje gasova.
Hranljiva vrednost
100 g sirovog crnog luka sadrži: *26 kalorija *5,7 g šećera *1 g vlakana *140 mg kalijuma *5 mg vitamina C
Savet
Da se lakše vari Ako teško podnosite luk, isecite ga na kriške, stavite u šolju, prelijte hladnom vodom i ostavite da odstoji par sati pre nego što ga koristite za jelo. U vodi će luk izgubiti deo hranljivih sastojaka, ali će, s druge strane, biti lakše svarljiv. Ako vam smeta jak miris crnog luka, pre upotrebe ga marinirajte u mešavini maslinovog ulja i limunovog soka. |
|
|
|
Apitoksinoterapija Ubod pčele protiv raka(glavni naslov)
Gojaznost *Zašto se gojite *Kako da smršate
Kostobolja Čajevi i obloge
Čudo u Guči Hrastovi zrače zdravlje
Laringitis Nekad važni i minuti
Rana histerektomija Veštački hormoni obavezni
Ishrana Crni luk Svaka glavica pravi melem
Ulje Neko godi neko škodi
Deca Doručak za pet
Lepota Egipatska masaža
Vežbe Da vrat ne boli
Psihologija Mitovi o ljubavi
Dijagnostika Hod otkriva bolest
Poznati za "Bilje i zdravlje"
Aleksandra Radović, pevačica
Georgij Nazarov, naturolog
Poklon Vikend za dvoje i Gornjoj Trepči
|