|
|
Bolest kraljeva
Ordinacija....Porfirija |
|
Thinkstock
|
Preporučuje se dijeta sa visokim sadržajem ugljenih hidrata i glukoze.
Šta povezuje kraljicu Meri od Škotske, kralja Džejmsa I, Džordža III, Džordža IV, princeze Šarlotu i Feodoru, kraljice Anu i Viktoriju, princa Vilijama od Gločestera, Vinsenta Van Goga, vavilonskog kralja Nabuhodonozora?
Medicinski „detektivi” sumnjaju da su svi bolovali od iste bolesti - porfirije. Reč je o retkoj grupi oboljenja koja su izazvana poremećajem metabolizma porfirina, materija koje su važne u stvaranju hema (deo molekula hemoglobina). Inače, naziv porfirin u prevodu sa grčkog znači ljubičasto.
Manifestacija Zbog nedostatka enzima koji su odgovorni za ugradnju porfirina u hem, ove materije se nakupljaju u krvi i tkivima, što dovodi do manifestacija bolesti. Zbog nakupljanja u jetri razvija se oštećenje jetre, nakupljanje u centralnom nervnom sistemu dovodi do pojave epileptičnih napada, halucinacija i depresije. Porifirini nakupljeni u koži reaguju vidljivom svetlošću što dovodi do stvaranja toksičnih produkata koji oštećuju kožu, pojačavajući njenu osetljivost, stvarajući plikove i ranice koje teško zarastaju i ostavljaju ožiljke.
Okidači Porfirija se najčešće javlja u pubertetu kada se dešavaju burne promene u organizmu. Međutim, mogu da obole i odrasli, pogotovu oni sa smanjenim prirodnim imunitetom. Dovoljno je da dožive stres, a napade mogu da izazovu i: lekovi (barbiturati, sedativi...), hormoni, pušenje, alkohol, zapaljenje, izlaganje suncu.
Trajanje - Koliko će trajati napad je individualno - objašnjava pukovnik prof.dr Darko Nožić, načelnik Klinike za infektivne i tropske bolesti VMA. - Obično traje nekoliko sati, ali može i par dana. Uz simptomatsku terapiju napad se sam zaustavlja i nema garancije da se neće ponoviti. Važno je da bolesnik kaže da boluje od porfirije pre nego što dobije bilo koji lek, jer je poduži spisak medikamenata koje oni ne smeju da primaju.
Podela Mada je bolest prvi put opisana 1871. godine porfirija još nije dovoljno proučena. Ipak, izvesno je da može da bude nasledna ili stečena. Osnovna podela stečenih porfirija je na: * akutne ili hepatične (jetrene) * kožne ili eritropoetske porfirije.
Simptomi Akutne odaju: žutica, jaki bolovi u trbuhu, vrtoglavica, napadi slični epilepsiji, halucinacije, ubrzani rad srca, a ukoliko su napadi česti, prati ih i depresija. Imajući u vidu da se teško prepoznaju, preporuka je da pacijenti nose karticu ili nalaz lekara od čega boluju, jer zbog neuroloških simptoma nisu u stanju to da objasne tokom napada. Kod kožnih se razvijaju preosetljivost na sunce sa pojavom sitnih mehurića, ranica koje teško zarastaju i ostavljaju ožiljke. Uz pomenute promene na koži javlja se otok i krvarenje desni i pojačana maljavost na licu i rukama posle dužeg trajanja bolesti. Može da se javi sideroblastna anemija i povraćanje. Kod kožnih porfirija nema pojave akutnih napada.
Dijagnoza Dijagnoza se postavlja na osnovu ispitivanja postojanja porfirina u urinu i u eritrocitima. Neki oblici porfirije mogu da se otkriju jednostavnim testom kada se prikupljeni urin izloži svetlosti, i ukoliko potamni, dijagnoza jedne vrste porifirije je potvrđena.
Lečenje - Nema specifične terapije - ističe naš sagovornik. - Preporučuje se dijeta sa visokim sadržajem ugljenih hidrata i velika koncentracija glukoze, koju dobijaju kroz velike infuzije, a propisuju se i lekovi za smirenje i oni koji mogu da smanje dužinu napada. Bolesti su retke. Najčešća je kasna kožna porfirija koja ima incidencu 25 - 50 obolelih na 100.000 stanovnika. Hepatične su 5-10 puta ređe a zbog simptoma predstavlaju klinički problem.
Istine i zablude Veruje se da su od porfirije bolovali brojni pripadnici britanske monarhije, a kanadski biohemičar Dejvid Dolfin je 1985. godine predstavio teoriju po kojoj vampiri iz narodnih predanja zapravo mogu da budu osobe koje su bolovale od porfirije. Ovo je između ostalog obrazložio sledećim argumentima: 0bolesnici sa porfirijom su izuzetno osetljivi na svetlo, i kako bi izbegli sunčevo svetlo oboleli od teških slučajeva ove bolesti izlaze jedino noću, baš kao Drakula 0neki oblici porfirije se leče krvim proizvodima, pa su oboleli mogli da pokušaju da se samoleče pijenjem krvi drugih ljudi, 0beli luk sadrži hemikalije koje pogoršavaju simptome porfirije pa ga bolesnici izbegavaju, baš kao i vampiri Sve pomenuto uticalo je da se u javnosti rasplamsa burna polemika - za i protiv. Ono što je na kraju bilo prihvatljivo za obe strane je: * porfirija nije jedna već grupa od najmanje osam raznih bolesti, i nemaju sve vrste kožne simptome niti osetljivost na svetlo. * ideja o vampirskom izbegavanju svetla je proizvod mašte književnika. * oboleli od porfirije ne žude za krvlju, a pijenje krvi ne samo da ne bi olakšalo njihove simptome većk se neki oblici porfirije leče puštanjem krvi. * nije dokazano da beli luk pogoršava porfiriju.
Van Gog i Hitler Među poznate ličnosti za koje istraživači veruju da su imali porfiriju ubraja se i Vinsent van Gog. Žalio se na probleme sa želucem i probavom, osećao je teskobu, halucinacije, smušenost, agresivnost i nesanicu. Ove probleme je pokušavao uda blažiti alkoholnim pićem apsintom (koje sadrži pelin). - Pominje se i podatak da je čak i Adolf Hitler možda bolovao od porfirije - kaže prof.dr Darko Nožić. - Kad se pušilo u njegovoj blizini osećao se loše, imao je bolove u trbuhu – što može da se pripiše porfiriji. Zanimljivo je napomenuti da su mu lekari u tim situacijama davali injekcije glukoze, što je nekada bio jedini tretman za porfiriju.
B.L. |
|
|
|
Za "Bilje i Zdravlje" govore:
Iva Štrljić, glumica
Milica Mandić, sportista
Prevencija stresa Optimizam i slatki zaborav
Alternativa Čajevi iz sušare
Lekovito bilje Sad se prave zalihe
Dijagnostika Povišena telesna temperatura
Leukemija Umor krije bolest
Rizik od infarkta Uhvati signal srca
Hipertenzija Kontrolišite pritisak
Porfirija Bolest kraljeva
Nomofobija Zavisni i od mobilnog
Nesanica i bolesti 7,5 sati za san
Grožđe Bobice leče od glave do pete
Alergije Oprez cele godine
Jela od patlidžana Čarolije plavog paradajza
Crvena paprika Što crvenija to zdravija
Bilje u kuhinji Hladni lekoviti sosovi
Polazak u školu Nema frke za prvake
Deca Da se kičma ne krivi
Škola roditeljstva Kako da dete ne bude sebično
Neuredna krvarenja Sačuvajte dobar ritam
Daltonizam Zeleno muči muškarce
Lepota Produžite mladost kože
Saveti za negu kose
Medeni poljupci
Vreme za uljanu kremu
Rekreacija Vežbe sa pilates loptom
Zdravstveni turizam Centar Izvor Mir pod Kosmajem
Životna priča Hor slavuja za dobro jutro
Ljubavne razmirice Svađa jača vezu
Ekologija Biljke čistači vazduha
|