|
|
Nikl pravi problem
Lepota...Alergija na bižuteriju |
|
Thinkstock
|
Alergija može da se proširi i na delove tela koji nisu u kontaktu sa niklom. Omiljenu bižuteriju kako mladih tako i starijih dama ponekad je teško razlikovati od nakita plemenitih materijala. Ali, ako oko ne primeti razliku, koža prva reaguje. Šta je uzrok alergije na bižuteriju od koje, sudeći po statistikama, u Evropi pati više od 65 miliona ljudi, koji su simptomi i kako se leči, za "Bilje i Zdravlje" objašnjava doc. dr Zorica Milosavljević-Slavnić, specijalista dermatovenerologije Doma zdravlja "Jedro" u Beogradu: - Neke žene koje nose bižuteriju, minđuše na primer, već posle nekoliko sati osete svrab, često im se koža zacrveni i na njoj izbijaju mehurići. Najčešći uzrok takvih reakcija je alergija na nikl, takozvana kontaktna alergija. Nikla ima u bižuteriji i većini drugih metalnih predmeta: metalnim kopčama, narukvicama za sat, novcu, metalnim naočarima. Ima ga i u nakitu od srebra i zlata, ali je njegova količina najčešće mala pa kod većine ne izaziva reakciju. Znojenje podstiče rastvaranje nikla iz metalnih predmeta, pa se reakcija javlja samo kada je vreme toplo. Alergiju na nikl mogu da pospeše i razna oštećenja kože, zapaljenja, razni mehanički i hemijski faktori, veća koncentracija nikla, preosetljivost kože, sklonost ka alergijama...
Simptomi Promene obično nastaju naglo, na mestu kontakta se javlja najpre crvenilo praćeno otokom, zatim sledi pojava čvorića i mehurića, njihovo prskanje sa stvaranjem erozija i vlaženja, sasušivanje sekreta, pojava krastica i perutanje kože. U svim fazama svrab je jako izražen. Alergija se može proširiti i na druge delove tela koji nisu bili u kontaktu sa niklom.
Dijagnoza i lečenje Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike, alergoloških testova, testova eliminacije i ekspozicije. U lečenju veliki značaj ima izbegavanja kontakta sa niklom i zaštita kože (zaštitne kreme i rukavice..). Ukoliko se radi o blagom osipu preporučuje se kratkotrajna primena kortikosteroidnih i/ili imunomodulatornih krema. Kod izraženijih promena i svraba uključuje se antihistamink, a ako su zahvaćene veće površine i ukoliko je reakcija snažna, injekcije su nephodne. Ako se javi sekundarna infekcija predlaže se i antibiotska terapija. Alergični bi trebalo da obrate pažnju na nakit i satove jer se nikl može veoma lako polirati i često je prisutan u svemu što sija - savetuje dr Milosavljević-Slavnić.
Ž.R. |
|
|
|
Za "Bilje i Zdravlje" govore
Jasna Šekarić, sportista
Marko Kon, muzičar
Lečenje biljem
Zelena prva pomoć
Upale uha Bakterije iz vode
Bol u grlu Morska so velika pomoć Hlorisana voda Zdravija kad odstoji
Usporite rast dlačica Manje šećera, manje malja
Štucanje, zevanje, podrigivanje Dosadno ali bezopasno
Anafilaktički šok Ubod opasan po život
Borovnica, aronija, ribizla Bobice kao riznice
Alergija na ambroziju Poslednji čas za prevenciju
Letnja jela Od paštete do šejka
Ishrana Namirnice za tropske vrućine
Pivo Mala mera svakom prija
Škola roditeljstva Dolazak prinove
Deca Letnji osip
Lečenje strabizma Upornost najvažnija
Mastitis Noćna mora za dojilje
Stara šminka Proverite rok trajanja
Alergija na bižuteriju Nikl pravi problem
Hiperpigmentacija Izbelite kožu biljem
Rekreacija Vožnjom do top forme
Motel "Tenesi" u Koraćici Idila na Kosmaju
Psihologija Više boja, više radosti
Ekologija Opasan letnji smog
Vitiligo Kako protiv belih fleka
Čajevi Slađane Macić *za čišćenje bubrega *protiv upala bešike *za raspoloženje
Ishrana Namirnice koje hlade
Toplotni udar Malaksalost prvi znak
Sajber seks Iluzije bez dodira
|