|
|
Noćna mora za dojilje
Ordinacija... Mastitis |
|
Thinkstock
|
Iako od mastitisa, ili upale tkiva dojke, najčešće oboljevaju dojilje ovaj zdravstveni problem mogu da imaju i pripadnice lepšeg pola svih generacija. Čak i devojčice. O tome kako može da se deluje preventivno da do mastitisa ne dođe, koji su simptomi bolesti i kako se leči razgovaramo sa docentom dr Draganom Bogdanović-Stojanović, specijalistom radiologije Instituta za Onkologiju Vojvodine Centra za dijagnostiku Sremska Kamenica i konsultantom poliklinike "Perinatal" u Novom Sadu: - Uzročnik mastitisa je bakterija, mada postoji i nekoliko vrsta nebakterijskih mastitisa, ali su veoma retki. Sa sličnim simptomima je i izuzetno ozbiljno maligno oboljenje, karcinomatozni mastitis, koje se javlja kad maligni proces zahvati limfne sudove i smatra se jednim od najagresivnijih vidova maligniteta dojke sa najlošijom prognozom.
Rizici Povećan rizik da obole od mastitisa imaju dojilje, najčešće tokom prvog meseca. Njima mogu da se javljaju ragade (naprsline ili ranice na ispucalim bradavicama), da nepravilno doje pri čemu se samo bradavica stavlja u usta bebe ili da dođe do zastoja mleka. Van perioda dojenja, razvoju mastitisa pogoduju uvučene bradavice.
Simptomi - Mastitis prati bolni otok praćen crvenilom, najčešće sa povišenom temperaturom, i povremenim otokom limfnih čvorova pazušne jame. Lokalizacija, nije tipična, a van perioda dojenja je obično u regiji oko bradavice. Ali, treba imati na umu da predmenstrualni bol, tipično lociran u gornjem spoljnjem kvadrantu dojki i može da bude jednostran ili obostran, a često ga prati lokalni otok, ali bez crvenila, nije mastitis - kaže naša sagovornica.
Lečenje - Pre svega bi trebalo da se ima na umu da se samolečenje mastitisa ne preporučuje ali i da bi majke, suprotno uvreženom mišljenju, trebalo da nastave da doje. Jer, najbolja pomoć mami je beba, mada zbog bolova to često ne izgleda tako. Osim toga, priče da mleko iz dojke koju je zahvatio mastitis nije dobro su neosnovane. U prilog tome podatak da se bakterije, koje ga izazivaju, već nalaze u bebinoj pljuvački ili na površine kože dojke i sa njima je beba već došla u kontakt. Savet je da se pre dojenja dojka pripremi toplim oblozima i da majka rukom iscedi malo mleka čime će da omekša areolu (tamni rub oko bradavice). Na taj način se smanjuje bol, a bebi olakšava sisanje. Trebalo bi, takođe, da se beba doji svaka dva sata i da se prvo ponudi obolela dojka. Između podoja se preporučuju alkoholne obologe (odnos alkohola i vode 1:2), zaštita bradavice lanolinskim mastima koje su pokazale kao odličan melem za ragade i odmor majke. Stavljanje lista svežeg kupusa na dojku, što su radile i naše bake, u ovakvim slučajevima pomaže. Ako posle nekoliko podoja simptomi ne prođu, lokalni otok ostane i crvenilo je jače, potrebno je da se dojilja prvo obrati patronažnoj sestri. A, ona će da proceni da li je neophodno da dojilja ode kod lekara. Mastitisi tokom dojenja ponekad mogu da se iskomplikuju ozbiljnim zastojima mleka koje se ili izbacuje ili protiv upale koriste antibiotici, ali je važno da se dojilja na vreme obrati za pomoć. Veoma retko se mleko zaustavlja lekovima! Samo u slučaju da pacijentkinja, zbog konstitucije kanalića i žlezde kao i bradavice što prouzrokuje prečest zastoj mleka, nisu u mogućnosti da uspešno nastave da doje. Kada je reč o mastitisu koji se javlja mimo perioda dojenja neophodno je da se utvrdi precizna dijagnoza i razdvoji mastitis od karcinomatoznog mastitisa, što ponekad nije jednostavno. Zbog toga je neophodno da se pacijentkinje, koje primete kliničku sliku mastitisa, jave hirurgu, onkologu ili iskusnom radiologu koji se bavi patologijom dojke - savetuje dr Dragana Bogdanović-Stojanović.
Nasleđe i uslovi Ne postoji jasna predispozicija za mastitis, ali oblik bradavica, koji je često nasledan, može da pogoduje upali tkiva dojke. A, okolnosti koje pogoduju bolesti su visoke temperature, kao i prelazni periodi, kada su zbog pojačanog znojenja ili neadekvatne odeće uslovi za razmnožavanje bakterija bolji.
Preventiva Najbolja preventiva je pravilno dojenje i higijena bradavica. Žene sa uvučenim bradavicama, koje neuporedivo češće obole od mastitisa, trebalo bi da bradavice peru blagim šamponom, osuše peškirom i, ako je moguće, da ih izvuku ili potpuno osuše štapićima za uši. A, ako se, ipak, jave simptomi upale neophodno je da odu kod lekara.
Pacijenti i devojčice Tokom leta se često javljaju devojčice u periodu razvoja. Njima se mastitis javlja kao posledica nerazvijenog sistema kanalića dojki koji su, zbog toga, propustniji za bakterije. A posebno zbog pojačanog znojenja ili boravka na plaži ili bazenu. SAVET PLUS: neophodno je da se često menja donji veš koji bi sa unutrašnje strane trebalo da bude pamučan, kao i da se kupaći kostim presvuče po izlaska iz vode.
Ž. Radulović |
|
|
|
Za "Bilje i Zdravlje" govore
Jasna Šekarić, sportista
Marko Kon, muzičar
Lečenje biljem
Zelena prva pomoć
Upale uha Bakterije iz vode
Bol u grlu Morska so velika pomoć Hlorisana voda Zdravija kad odstoji
Usporite rast dlačica Manje šećera, manje malja
Štucanje, zevanje, podrigivanje Dosadno ali bezopasno
Anafilaktički šok Ubod opasan po život
Borovnica, aronija, ribizla Bobice kao riznice
Alergija na ambroziju Poslednji čas za prevenciju
Letnja jela Od paštete do šejka
Ishrana Namirnice za tropske vrućine
Pivo Mala mera svakom prija
Škola roditeljstva Dolazak prinove
Deca Letnji osip
Lečenje strabizma Upornost najvažnija
Mastitis Noćna mora za dojilje
Stara šminka Proverite rok trajanja
Alergija na bižuteriju Nikl pravi problem
Hiperpigmentacija Izbelite kožu biljem
Rekreacija Vožnjom do top forme
Motel "Tenesi" u Koraćici Idila na Kosmaju
Psihologija Više boja, više radosti
Ekologija Opasan letnji smog
Vitiligo Kako protiv belih fleka
Čajevi Slađane Macić *za čišćenje bubrega *protiv upala bešike *za raspoloženje
Ishrana Namirnice koje hlade
Toplotni udar Malaksalost prvi znak
Sajber seks Iluzije bez dodira
|