|
|
Junske lekovite trave
Lečenje biljem |
|
Bulka
|
Iako znaju da su čajevi i drugi preparati najdelotvorniji ako se pripreme od sveže ubranih lekovitih biljaka, sakupljači lekovitog bilja svaki sunčan dan i odlazak u prirodu iskoriste da upotpune kućnu biljnu apoteku. A da bi ubrane biljke sačuvale lekovite osobine važno je i pravilno sušenje. Zato berite samo zdrave i čiste biljke, sakupljajte ih po sunčanom vremenu, kada su suve i kada na njima nema rose, ne čupajte biljku sa korenom jer se ono vadi u jesen ili rano proleće, a i sačuvaćete biljku za narednu godinu. Osim toga, ubrane trave ne stavljajte u plastične kese i ne perite da pri sušenju ne pocrne, a za pripremanje lekovitih preparata ostavite samo biljke koje su osušene tako da budu krte i lomljive. I, ne zaboravite da ubrane i osušene biljke vremenom gube lekovitost pa napravite zalihe samo za jednu godinu. Predlažemo nekoliko biljaka koje se tradicionalno beru u junu, a mogu da budu dragocene u kućnoj apoteci.
Crveni glog (Crataegus oxyacantha)
Lekovite osobine imaju cvetovi (cvasti), listovi i zreo plod. Cvetovi se sakupljaju kada je u cvasti polovina cvetova otvorena, a druga polovina još u pupoljku. Beru se cele cvasti po suvom, sunčanom vremenu, a suše se u što tanjem sloju, na promaji u hladu, bez prevrtanja. Sakuplja se i mlado lišće i suši kao cvet. Sadrže heterozide, saponozide, aromatske aminokiseline, triterpenoid i tanine.
Koriste se: * za umirenje * protiv nesanice * da snize krvni pritisak (šire krvne sudove) * za lečenje aritmije * protiv arterioskleroze
Izlečite aritmiju
- kašika cveta gloga - 2 dl vode Cvetove prelijte ključalom vodom, poklopite i posle dva sata procedite. Čaj podelite u dve doze i popijte tokom dana pre jela. SAVET PLUS: Dugotrajnom svakodnevnom upotrebom preparati gloga mogu da škode organizmu. Uzimajte ih pet do sedam dana, a potom pauzirajte dva-tri.
Gorka detelina (Menyanthes trifoliata)
Raste na tresetištima i na obalama planinskih reka i jezera. Prepoznatljiva je po troperastim listovima sličnim detelini, ali mnogo većim kao i po cvetovima sabranim u gust, beličast cvet sličan zumbulu. Za lekovite preparate sakuplja se lišće, ali tek kada biljka procveta. Listovi se suše u hladu, na promajnom mestu. Sadrže gorke heterozide, kalijum i mravlju kiselinu.
Koristi se: * da podstakne rad želuca * za čišćenje krvi * protiv iscrpljenosti * da otera glavobolju
Pobedite iscrpljenost
- 10 g listova gorke deteline - decilitar vina Lišće prelijte provrelim vinom, poklopite i posle pola sata procedite. Uzimajte po kašiku čaja, tri puta dnevno, pre jela.
Sitnica (Herniaria glabra)
Ima je po suvim, peščanim mestima, a ponekad obraste po kamenu kao mahovina. Iako sitna i neugledna, sitnica je vrlo lekovita. Bere se cela biljka u cvetu, ali je ne bi trebalo čupati iz zemlje, nego seći makazama. Suši se na tamnom, promajnom mestu. Sadrži saponozid, kumarin i njegove derivate (metilumbeliferon), heterozide i malo etarskog ulja. Metilumbeliferonu se "pripisuje" lekovito i umirujuće dejstvo na organe za mokrenje, naročito na mišiće mokraćne bešike.
Koristi se: * protiv upale mokraćnih puteva * da podstakne mokrenje * za lečenje cistitisa
Upala mokraćnih puteva
- 20 g sitnice - 20 g breze - 20 g uve - 20 g korena selena - 20 g lanenog semena Sa četiri decilitra provrele vode prelijte dve kašike mešavine i poklopite. Posle dva sata procedite i popijte tokom dana umesto vode.
Bulka (Papaver rhoeas)
Prepoznatljiva je po nežnim, krupnim, crvenim cvetovima. Raste kao korov, obično po žitnim, zapuštenim njivama. Lekovite su samo latice, a beru se po suvom vremenu i odmah suše na što jačem suncu. Za to vreme ne smeju da se diraju rukama da ne bi pomodrele. Sadrže sluz, gumu i šećer, a nemaju morfin, ni druge opijumske alkaloide.
Koristi se: * protiv hroničnog bronhitisa * za lečenje upale krajnika * da ublaži kašalj * protiv stomačnih grčeva
Dečji sirup
- 100 g latica bulke - 1,3 l destilovane vode - ½ limuna - 2,5 kg šećera Latice prelijte proključalom vodom u koju ste dodali isceđen limunov sok, poklopite i posle osam sati procedite. U tečnost dodajte šećer i zagrevajte dok ne provri. Sklonite sa šporet i ohlađen naspite u bočice od dva deci. Čuvajte na tamnom, hladnom mestu. NAPOMENA: Sirup se daje deci za iskašljavanje ali se dozira prema uzrastu. Deci do 15 meseci po pet mililitara dnevno, do tri godine po 10 ml, mališanima do pet godina po 20 ml, a onima do 10 godina po 30 ml dnevno.
Beli slez (Althaea officinalis)
Jedna je od najduže primenjivanih lekovitih biljaka u narodnoj i pomoćno lekovito sredstvo u klasičnoj medicini. Iako je koren potvrđen lek za iskašljavanje i ublažavanje nadražaja kašlja, lekovite osobine imaju i list i cvet belog sleza. Beru se od juna, ali po izuzetno suvom vremenu, kad spadne rosa i brzo osuše na promajnom mestu. Sadrže sluz, pektin, skrob, saharozu, asparagin i malo invertnog šećera.
Koriste se: * za lečenje upala organa za disanje * protiv proliva * da izleče upalu ždrela * za lakše iskašljavanje
Olakšajte iskašljavanje
- po 50 g cveta, lista i korena belog sleza - 2 dl vode Kašiku mešavine prelijte vodom, poklopite i posle dva-tri sata procedite popijte tokom dana u gutljajima. |
|
|
|
Za "Bilje i Zdravlje" govore:
Suzana Mančić, TV voditeljka
Dragan Jaćimović, alpinista
Nadimanje Balon od hrane
Lečenje biljem Junske lekovite trave
Hit u svetu Pčelinji otrov leči sve
Indeks UV zračenja U hlad od sad!
Alergije na sunce Ospe za uzbunu
Kontaktna sočiva Higijena čuva oči
Lekovi za pamet Jačaju mozak, slabe srce
Prirodni sapuni Mafini za umivanje
Prerada bilja -Život od čaja
Komarci Dosadni, ali i opasni
Mladi crni i beli luk I hrana i lek
Lipa Za laku noć
Šta nam može promaja? Upala nerva od vazduha
Recepti Sve od krompirića
Jelovnik za dijabetičare I torta na stolu
Lekovitost vina Čisti krv
Hodanje na prstima Uzbrdica isteže tetive
Pisanje dnevnika Pomoć u odrastanju
Štitasta žlezda Zdravlje čuva - jod
Trajna šminka Uvek tip top
Lepota Vlaga čuva mladost
Nega Pobedite strije
Tejping terapija I traka može da leči
Rekreacija Izvajajte telo za leto
Koitalna cefalgija Boli glava od seksa
Ekologija Šume čuvaju život
|