|
|
Trihotilomanija (čupanje dlaka)
Ovaj opsesivno-kompulzivni poremećaj obuhvata četiri odsto populacije |
|
Trihotilomanija
|
Snažan impuls za čupanjem vlastitih dlaka praćen olakšanjem(trihotilomanija) definiše se kao poremećaj kontrole impulsa, a s obzirom na to da mu se ne može odupreti, opisan je i kao opsesivno-kompulzivni poremećaj. Četiri puta je učestaliji kod devojčica nego kod dečaka, a obuhvata do četiri odsto populacije. Javlja se najčešće između 11. i 13. godine, ali se u praksi sreće čak i kod male dece. Renata Senić, diplomirani psiholog – master, savetnik kognitivno bihejvioralne i psihodinamske terapije za "Bilje i zdravlje" objašnjava šta je trihotilomanija: - Skloni ovom problemu, mogu razviti i druge kompulzivne radnje (grickanje noktiju, grebanje kože...). Malje čupaju sa svih mesta na telu na kojima postoje. Neki imaju potrebu da iščupane malje stave u usta. Intenzitet varira: pojedinci čupaju jednu po jednu, poneki otrgnu čitav snop malja, što može dovesti do ćelavosti i/ili ćosavosti. Neki su svesni postupaka, drugi nisu.
Simptomi: Ponavljano čupanje malja ogoleva telo Osećaj jake tenzije neposredno pre čupanja ili pri pokušaju da se odupre ovom impulsu Osećanje zadovoljstva ili olakšanja kasnije Neprilagođenost u socijalnoj, profesionalnoj ili drugim sferama života
Posledice: Depresivnost i anksioznost su često prateći elementi ovog problema, ali mogu biti i primarni. Prevladavaju frustriranost i postiđenost. Problem se skriva, dok ne postane očigledan, a onda se neretko izoluju od drugih usled pojačane anksioznosti od osude. Uzroci - Jedna od najpoznatijih teorija trihotilomaniju vidi kao samopovređivanje koje donosi trenutno rasterećenje od nagomilanog nezadovoljstva. Budući da bol dovodi do pojačanog lučenja endorfina (prirodnog analgetika), javlja se osećanje zadovoljstva. Međutim, samopovređivanje je često praćeno negativnom slikom o sebi, gađenjem i nezdravim emocijama. Novije tehnologije za snimanje mozga pomogle su da otkrijemo da trihotilomanija izaziva neke abnormalnosti na mozgu. Poremećaj može biti i nasledan - kaže psiholog Renata Senić. Lečenje Pojedini pacijenti imaju nedostatak serotonina, pa im se često prepisuju antidepresivi. Psihoterapijsko lečenje je sve učestalije, a metode su iz bihevioralnih terapija (učenje da se zaustavi impuls za čupanjem malja i zameni drugom zdravijom radnjom). Tehnike nagrađivanja i kažnjavanja pomažu. Radi se i na osvešćivanju uzroka (iracionalnih misli i situacija u kojima se javlja pojačan stres koji dovodi do impulsa za čupanjem malja).
Ž.R. |
|
|
|
Poznati za "Bilje i Zdravlje"
-Željko Joksimović
Na čaju...
- Sa porodicom Šćepanović
Uticaj pH krvi na zdravlje 1 kiseli na 2 bazna zalogaja
Apiterapija Med je lepak života
Lečenje biljem/ Zaštita od insekata Lavandu ne vole komarci
Letnje infekcije Na kupanje samo zdravi
Alternativa Za brži oporavak kože
Herpes zoster Napada jednu stranu tela
Trihotilomanija Upomoć, čupam dlake!
Probiotici Čuvari crevne flore
Posledice alkoholizma Malo godi, mnogo škodi
Veštački vitamin C 2 grama dnevno!
Zaslađivači Slatko-slađe-tableta
Trešnja Melem za jetru i creva
Testenine Paste iz mašte
Jelovnik za dijabetičare Može i slano i slatko
Norveška jela Losos - kralj trpeze
Baha sistem Kost prenosi zvuk
Psihologija / Mitomanija Kad ja vozim avion...
Psihologija/Duh i pokret Bol skrivenog besa
Lepota/Nega ruku i stopala Pre spavanja krema i masaža
Depilacija Obrišite suvišne dlačice
Banje/Laktaši Sveta vodica sa Lijevče polja
Alternativa Do linije bez hemije
Seks u snovima Poruke iz podsvesti
Voda Najbolje pre jela
Čaj za maj * šaka trešnjinih peteljki * litar vode Peteljke prelijte vodom i kuvajte na tihoj vatri tri minuta. Poklopite kroz sat procedite, zasladite bagremovim medom i pijte tokom dana po gutljaj. Ovaj čaj čisti mokraćne puteve.
Poklon Vikend za dvoje u Banji Laktaši
|