|
|
Kako do vitke linije
|
Lepo vreme koje je iz ormara "proteralo" mantile i široku odeću, osim radosti, mnogima je donelo i dileme kako da se što pre oslobode suvišnih kilograma i dočekaju leto u top formi. Srećom, vremena za vajanje oblina do odlaska na more ima napretek, a stručnjaci umesto rigoroznih dijeta savetuju neke umerenije metode topljenja viška kilograma. Za početak, recimo, probajte da se pridržavate postulata pravilne ishrane, a prvi korak je kupovina namirnica. - Jedna od najčešćih zabluda je da je za pravilan način ishrane potrebno dosta novca – kaže dr Jelena Gudelj Rakić, specijalista higijene magistar ishrane Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". - Evo nekoliko saveta za kupovinu ovakvih namirnica, pri čemu ćete moći i da uštedite.
Veliko spremanje - Napravite veliko spremanje u kuhinji: proverite rok trajanja hrane koja se nalazi u ostavi i u frižideru. Bacite ili premestite na najviše police grickalice i slatkiše, beli šećer, gazirane i negazirane sokove. Uklonite tegle sa zimnicom od prošle godine, instant i konzervisanu hranu, ispraznite do pola ispunjene tegle sa uvelim suvim začinima. Iz zamrzivača izbacite zalihe svinjskog mesa, lisnatog testa, zamrznutog voća i povrća od prošle sezone. Pridržavajte se pravila da je najbolje da se koristi voće i povrće u sezoni u kojoj uspeva. Iz frižidera uklonite suvomesnate proizvode, punomasne sireve, kajmak, pavlaku, puter, majonez, kečap.
Kupovina - Kada izbacite sve što je suvišno, pre odlaska u kupovinu napravite listu namirnica. Bez liste može da se zaboravi nešto što je neophodno, i da se podlegne iskušenju da se kupi hrana koja nije potrebna. Na listi treba da se nađu: pahuljice, integralno brašno i testenina, crni hleb, žitarice u zrnu (integralni pirinač, proso, ječam...), mahunarke (pasulj, sočivo, grašak, boranija), biljni čajevi, prirodni biljni začini (bosiljak, mirođija, peršun, ruzmarin, timijan, origano, majčina dušica), razno sveže voće i povrće, posna mesa (piletina i ćuretina bez kožice, riba) mleko i mlečni proizvodi sa manjem sadržajem masnoće, nerafinisana ulja (maslinovo ili suncokretovo).
Povrće - Prošetajte do pijace. Kupite onoliko koliko vam je dovoljno za nedelju dana. Najkvalitetnije su sveže namirnice, zato planirajte obroke unapred. Nikada nemojte da perete povrće pre skladištenja! Otresite krupne komade zemlje i stavite ga u papirnu kesu ili kartonsku kutiju. Zeleno lisnato povrće se teže čuva: nemojte ga držati u frižideru u plastičnoj kesi jer će se ubuđati zbog vlage. Najbolje se čuva u papirnatim kesama, prethodno posušeno. Korenasto povrće, kao što su šargarepa, peršun, paškanat, ali i cvekla i repa, najbolje je čuvati u malim posudama sa peskom na hladnom mestu ili u frižideru, takođe u papirnim kesama. Mahunarke čuvajte u staklenim teglama sa poklopcem koji dobro prianja, na suvom i hladnom mestu.
Meso - Birajte ribu i živinsko meso, pre svega filete bez kožice umesto govedine, svinjetine, jagnjetine. Zapamtite: sveža riba može da se čuva u frižideru jedan dan, kao i da jednom odmrznuto meso ne treba ponovo da se zamrzava.
Ušteda - Da biste uštedeli kupujte namirnice koje mogu dugo da se čuvaju, kao na primer sušene mahunarke ( sušeni grašak, pasulj - odličan izvor belančevina), sušeno voće ( ukoliko se čuva u neotvorenom pakovanju ima rok trajanja do godinu dana), zamrznuto voće i povrće ( najbolje da se upotrebi u roku od šest meseci), tunjevina i losos u konzervi ( ove vrste ribe su bogate omega-3 masnim kiselinama i belančevinama i mogu da se koriste do godinu dana). Ne kupujte previše jezgrastog voća i semenki ukoliko ih ne čuvate u frižideru jer brzo užegnu zbog sadržaja masti.
Saveti * Ako ste gladni ili žurite bolje odložite kupovinu. I u jednom i u drugom slučaju velika je verovatnoća da ćete kupiti grickalice i slatkiše. * Nerafinisana morska so ima prednost u odnosu na sušene biljne začine koji povećavaju uzimanje soli. * Čitajte deklaraciju – nalepnicu sa osnovnim informacijama o proizvodu. Birajte proizvode sa manjim sadržajem soli, šećera i masti.
4 pravila * Ne preskačite obroke, pravi rezultati se postižu sa tri glavna obroka i dve užine. * Umesto prženja i pohovanja, meso i povrće pripremajte kuvanjem u vodi ili na pari, grilovanjem ili pečenjem u rerni bez dodavanja masti i ulja. * Jelo solite dok ga spremate, ne dosoljavajte za stolom! * Voda je najbolje piće, neophodna je za procese metabolizma i funkciju svih organa i tkiva. Svakodnevno pijte 6-8 čaša vode, ali izbegavajte da to radite tokom jela, jer otežava varenje.
Kao kralj i prosjak Bićete zdraviji a kilogrami će lakše početi da se tope ako se pridržavate pravila: *DORUČKUJTE kao kralj *RUČAJTE kao plemić *VEČERAJTE kao prosjak.
B.Laćarak |
|
|
|
Za "Bilje i Zdravlje" govore:
Renata Ulmanski Ana Štajdohar
Lečenje biljem Zelena salata i rukola Za laku noć i zdravo srce
Centar za hipertenziju Lek po meri pacijenta
Alternativa Zdravlje u čaju sa Midžora
Ojačajte imunitet Gorko za top formu
Integrativna medicina Pronađi lek u sebi
Glaukom Tihi ubica vida
Gorušica Požar u stomaku
Joga za oči Tri jednostavne vežbe
Anketa Šta biste žrtvovali zbog ljubavi?
Preduzetništvo Domaći sapuni
Kamfor Mirisne masaže
Selen Moćan štit od raka
Zelena salata i rukola Za laku noć i zdravo srce
-Žudnja za hranom -Žuč traži kiselo
Prolećna jela Zeleniš na 100 načina
Ishrana Kako do vitke linije
Alternativa Sirovo zdravlje čuva
Deca U roditeljskom krevetu
Konjuktivitis Uzrok bira lek
Adolescenti Pravo vreme za prvi seks
Retke bolesti/ Fridrihova ataksija Nema leka, ni slobode
Lepota Zaštita od sunca
Anticelulit tretmani Pokrenite cirkulaciju
Rekreacija Vežbe za ramena i ruke
Niška Banja Topla voda i leči i krepi
Preponska kila Rez je najbolje rešenje
Seks i godine -Želja nikad ne ugasne
|