|
|
Srpski san u Bazelu
|
|
Dr Konstantin Gugleta
|
Piše: Bratislava Laćarak
Pre nepunih 15 godina Konstantin Gugleta (44) otisnuo se u svet samo sa jednim ciljem - da proširi znanje o glaukomu i da se vrati kući. Ali, kupio je kartu samo u jednom pravcu. U Univerzitetsku bolnicu u Bazelu u Švajcarskoj otišao je 1997. godine kao naučni saradnik, sveže diplomirani specijalista, a danas je ugledni oftalmolog - hirurg, koji se u državi okruženoj Alpima, i danas, sa melanholijom seća Beograda. Zbog toga ne propušta priliku da, kad god može, dođe u rodni grad i sa kolegama razmeni iskustva. Na nedavno održanom Simpozijumu oftalmologa u Centru `Sava` održao je predavanje kako terapija glaukoma utiče na površinska oboljenja oka i šta može da se uradi da bi se smanjio loš efekat terapije. - Nisam doneo neke specijalne novosti iz Švajcarske, samo iskustvo i informacije o lekovima koji se koriste za lečenje glaukoma - uz veliki osmeh priča dr Konstantin Gugleta. - Suština je da već desetak godina nema novih supstanci, pa industrija ima vremena i mogućnosti da se bavi poboljšavanjem postojećih.
Kada uporedite oftalmologiju u Švajcarskoj i ovde, da li ima razlike? - Iako sam dugo tamo nisam primetio da ovde postoji bilo kakav zaostatak kada je reč o najnovijim dostignućima. Mislim da se u Srbiji sa velikim interesovanjima prate svi kongresi.
Zbog čega ste otišli u Švajcarsku? - Kada sam diplomirao u Beogradu, interesovalo me je da saznam još nešto o glaukomu i pojavila se mogućnost da provedem godinu dana u Bazelu, kod čuvenog glaukomatologa prof.dr Jozefa Flamera, šefa Očne klinike. Otišao sam kao naučni saradnik, a ostao kao gastarbajter. Prosto, sa profesorom sam se nekako `našao`, to se godinama produbljivalo, pa sam sa nauke prešao i na kliniku.
Da li, kao i većina `gastarbajtera`, osećate nostalgiju za kućom? - Drma me i danas, ali nemam puno izbora. A u Bazelu radim od jutra do mraka, tako da malo vremena ostaje za melanholiju. Naravno, sada tamo imam i porodicu, pa mi povratak iz Beograda više ne pada teško kao u prve godine. Nekada je to bila bolna nostalgija, a sada me obuzima fina melanholija.
FILMOFIL
Kako najradije provodite vreme da porodicom?
- Kad je lepo vreme vozimo se biciklima, a kada je loše gledamo neki film koji odgovara svim uzrastima, jer smo ćerke i ja filmofili. Nekad pravimo izlete kolima, obožavam da vozim po okolini i gledam predele. Nažalost nisam navikao decu da sede pozadi i uživaju sa mnom. Njima je to apsolutno dosadno, ali se nadam da ćemo, kada one budu mogle da voze kola, možda zameniti uloge. Šta vas je u Švajcarskoj očaralo što biste preporučili i drugima da vide? - Prirodu i ljude, koji se po emocionalnom sklopu drastično razlikuju od nas, ali način na koji se odnose prema prirodi je fantastičan. Te kulise koje stvaraju planine Alpi su izuzetne. I inače sam oduvek voleo planine, ali ovo je nešto sasvim drugo, priroda je zaista božanstvena.
Šta biste iz Švajcarske preselili u Srbiju? - Red, disciplinu i tišinu. Tamo se puno radi, ali se to ne manifestuje grajom, podizanjem tonova prilikom diskusije, nego unutrašnjom hektikom.
A iz Srbije u Švajcarsku? - Emocije, emocije, emocije. Nisu oni hladni, ali recimo kada se uveče prošetate gradom, radnim danom ili vikendom, nema nigde nikoga, svi su kod kuće sa porodicom i spremaju se za nove radne pobede. To je jednostavno drugačiji mentalitet. Uklopio sam se u to, verovatno mi je to od starta nekako odgovaralo, ali je činjenica da geni, poreklo i odrastanje u Beogradu imaju uticaj, pa mi definitivno nedostaje ta živost, malo više emocija.
Kako savladavate stres? - Spavanjem. Opuštanje dolazi u obzir tek kod kuće, uz suprugu Teodoru, koja je takođe iz Beograda i ćerke, koje su rođene u Švajcarskoj - Alisu (12) i Katarinu (7). Nemam vremena, a ni volje da se bavim nekim specijalnim hobijem, ali vozim bicikl i već 15 godina svaki dan tako odlazim na posao i vraćam se kući. Vožnja traje svega 8-10 minuta, nema uzbrdica ni drugih prepreka, ali me savršeno zagreva za posao i odmora na povratku kući. Sa druge strane, ne moram da mislim gde ću da se parkiram jer je to u Bazelu ogroman problem.
Da li posle 15 godina nemački govorite tečno kao maternji? - U nemačkom delu Švajcarske se priča dijalektom koji je izuzeno težak. To nije pisani jezik, nego samo govorni i ne postoji samo jedan dijalekat, nego svaki region ima svoj. Zvaničan jezik je nemački i svi ga govore. Ćerke u školi i u vrtiću pričaju na dijalektu, mada sam se nadao da ću uz njih malo da profitiram, ali to nije uspelo. Tri i po godine sam se u Bazelu sporazumevao na engleskom, onda sam propričao. Ali, nemački još nisam savladao, i u pisanju i u govoru se oseća razlika u odnosu na rođene Nemce.
Da li se srećete sa zemljacima? - Samo kada mi vreme to dozvoljava. Mi stariji uglavnom insistiramo na okupljanjima kad su rođendani, pa proslavljamo u dobrom raspoloženju, ali ne kao kod nas uz mnogo jela i pića. Uopšte tamo je ishrana potpuno drugačija i sigurno je to jedan je od razloga što ljudi tamo duže žive.
Šta biste nam preporučili da menjamo na meniju? - Treba manje da se jede uopšteno, meso smanjiti na apsolutni minimum, a masti izabciti i zabraniti pekare. Da se ne lažemo, pekare obožavam, ali tamo ih nema, a zna se i zašto. U drugim zemljama su i ranije shvatili da nije sve u hrani i da treba insistirati na što više voća i povrća.
Kada ste u Srbiji da li svratite u pekaru? - Naravno, i tada obavezno kupim burek. Nije važno da li je prazan, sa sirom, mesom...
SIR I ČOKOLADA
Kako pored švajcarske čokolade uspevate da održite dobru liniju? - Nije sve tako kao što na prvi pogled izgleda. U Švajcarsku sam otišao sa 118 kilograma, a već nakon godinu i po dana dogurao sam do 150! Glavni krivci za to su bili - čokolada i sir. Odjednom sam se našao sam, daleko od mamine i bakine kuhinje i tražio nešto što je ukusno, a jednostavno. I gle čuda, bio sam u Švajcarskoj, a šta je tu em dobro em ukusno - čokolada i sir. To je naravno dovelo do katastrofe. Pre 6-7 godina sam se silom prilika prepolovio, zdravstveni problemi su mi to nametnuli. Sada imam oko stotke.
|
|
|
|
Detoksikacija Očistite telo iznutra
Antiperspiranti Blokiraju znojenje
Šta utiče na dužinu života? Dela pišu godine
Kamen u bubregu Jači pol na meti
Bolesti u paru Imaš pritisak - meri šećer!
|