|
|
Uloga cinka u organizmu
|
|
Cink deluje umirujuće na nervni sistem
|
Cink se nalazi u svakoj ćeliji i neophodan je za pravilno funkcionisanje organizma. Ali, zbog nepravilne ishrane i ubrzanog i stresnog načina života, nedostatak ovog elementa u organizmu postaje sve veći problem. Novija istraživanja prvenstveno se bave ulogom cinka u nervnom sistemu i već je potvrđeno da deluje protiv depresije. Osim toga, njegovo dejstvo u organizmu pokazuje sličnosti sa efektima savremenih sedativa, koji se i u svetu i kod nas, svrstavaju među najčešće uzimane lekove. Zato sva istraživanja ukazuju da cink ima "svetlu budućnost", to jest, da će se u medicini i farmaciji mnogo više primenjivati nego danas! Ovako o ulozi cinka u organizmu govori asistent dr Janko Samardžić, specijalista eksperimentalne farmakologije Instituta za farmakologiju, kliničku farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Posle višegodišnjih istraživanja o ovom elementu koja je radio tim stručnjaka predvođen docentom dr Jasnom Jančić i našim sagovornikom, dr Samardžić je za "Bilje&Zdravlje" otkrio neke od najvažnijih eksperimentalno i klinički potvrđenih rezultata. - Istraživanja su potvrdila da je cink važan za brojne fiziološke procese u organizmu, pre svega za finu regulaciju i usklađenost nervnog sistema i hormona, za funkcionisanje odbrambenih snaga organizma, za održavanje strukture i zdravlja kože i obnavljanje koštanog tkiva, a važnost cinka se najbolje ogleda u činjenici da je neophodan za izgradnju proteina.
* Kako cink deluje u organizmu i koji su efekti? - Cink je sastavni deo brojnih enzima koji učestvuju u vitalnim procesima organizma, kao što su sinteza proteina, funkcionisanje gena, transportni i metabolički procesi. Učestvuje i u stvaranju gotovo svih hormona i neophodan je za funkcionisanje ćelija koštanog tkiva i kože. U mozgu, cink se ponaša kao stabilizator raspoloženja i deluje umirujuće na nervni sistem, a učestvujući u sintezi proteina podstiče rast i razvoj. Značajan je i za regulaciju hormona u organizmu. Pokazuje, takođe, osobine stimulatora imuniteta, s jedne strane tako što višestruko povećava nivo specifičnih odbrambenih supstanci, a s druge zato što se direktno vezuje za omotač nekih virusa i sprečava infekciju. Cink podstiče regeneraciju kostiju, a na koži i sluzokoži deluje protiv mikroorganizama, isušuje i steže površinu kože i sluzokože. Osim toga, dobar je antioksidant jer štiti ćelije od štetnih činilaca, i odličan je za detoksikaciju s obzirom na to da smanjuje prelazak bakra i drugih teških metala iz crevnog sistema u krv.
* Koji su znaci nedostatka cinka u organizmu? - Slabljenje imuniteta, pojačana nervna napetost, hronični umor, otežano zarastanje rana, kožne promene, noćno slepilo, poremećaj ukusa i dugotrajna dijareja, najčešći su pokazatelji nedovoljnog unosa ovog elementa. Laboratorijski, nedostatak cinka teško može da se potvrdi i utoliko je značajnije klinički prepoznati simptome.
* Koje namirnice sadrže najviše cinka? - Najbolji izvori cinka su morski plodovi, meso, jaja, integralne žitarice i orasi. Od morskih polodova, svakako, ostrige. Interesantno je da se cink iz namirnica životinjskog porekla dvostruko bolje koristi u organizmu nego iz biljnih izvora.
* U kojim slučajevima bi trebalo uzimati preparate ovog elementa? - Obavezno ukoliko se prepoznaju znaci nedostatka cinka, kao i za prevenciju u slučaju duže izloženosti stresu, oslabljenog imuniteta, oboljenja creva i alkoholizma. Lokalno, preparati cinka mogu da se primenjuju protiv virusnih infekcija nosne sluzokože i ždrela i za lečenje kožnih promena, posebno izazvanih virusima herpesa. Uz konsultaciju sa lekarom, moguće je primeniti preparate cinka i za lečenje nekih bolesti. Pokazalo se i da cink značajno pojačava efekte lekova protiv depresije. Poremećaji ishrane, kao što je anoreksija, koji se inače mnogo teško leče, dobro reaguju na terapiju cinkom. Ovaj element pojačava stvaranje metaloproteina u crevima koji vezuju bakar, tako da preparati cinka mogu da se koriste za lečenje hroničnog proliva i pomažu u terapiji Vilsonove bolesti, genetski uslovljenog oboljenja koje se karakteriše poremećajem metabolizma bakra u organizmu. Uz konsultaciju sa ginekologom, ne bi bilo loše da preparate cinka uzimaju i trudnice, jer im često nedostaje.
* Koji preparati cinka postoje i u kojim dozama se mogu uzimati? - Uobičajeno su u obliku soli, a različite soli imaju različit sadržaj elementarnog cinka. Dnevne potrebe za ovim elementom su 15 miligrama za odraslog muškarca, 12 za ženu i 10 miligrama za decu. Prilikom lečenja nekih oboljenja, ako lekar propiše, doza može da se poveća i do 50 miligrama. Važno je je da se preparati cinka uzimaju nekoliko sati pre ili nekoliko sati posle uzimanja kafe, preparata gvožđa, kalcijuma i nekih lekova, jer ometaju iskorišćavanje cinka u organizmu.
* Imaju li ovi preparati neka neželjena dejstva? Javljaju se vrlo retko. Mogu da se ispolje tegobe u probavnom sistemu kao što su mučnina, bol u stomaku i(li) povraćanje), a u slučaju primene lokalnih preparata, može da se javi nadraženje. Preterano uzimanje cinka može da izazove nedostatak bakra i malokrvnost.
J. Matijević |
|
|
|
Poznati za "Bilje i Zdravlje":
Ivana Zarić
Milovan Vitezović
..................
Lečenje biljem Vrba bela nazeb tera 12
Alternativa Rusa leči rak želuca
Fitoterapija Uva uvek sa sodom
...............
Hladnoća i povišen pritisak Spavajte u toploj sobi
Povećani trigliceridi Pazite na obim struka!
Zašto se ileus ponavlja? Priraslice vežu creva
Najotrovnije biljke u Srbiji Jedić ujeda kao zmija
Starenje Deko, uvo ti je veliko!
Primenjena kineziologija Mišići te odaju!
Cink Moćan i protiv depresije
Praziluk Čisti telo
Gljive Lekovi iz šešira
Cigarete i zdravlje Pušenje zaista ubija
Ishrana "Lajt" nije uvek bolje
Povišena temperatura Kada kod lekara?
Ordinacija/Maskirana depresija Boluje duša, a boli telo
Retke bolesti/Sarkoidoza Napada sve, pluća najviše
Pojačana dlakavost(hirzutizam) Lek, pa laser
Nega kože Sapun i krema
Ishrana i nega kože Lepši od crne čokolade
Velnes centri/ Apatinska banja "Junaković" Kao nov u sedam koraka
Zavisnost od seksa Osveta zbog trauma
|