|
|
Dragocena pomoć u odrastanju
|
|
Bajke
|
Piše: B.Laćarak Nekada davno, živeli su u dalekom kraljevstvu... Mnoge bajke počinju ovom prepoznatljivom rečenicom, koja nam je bliska i umirujuća. Bajke nas podsećaju na detinjstvo, na "ušuškane" dane u roditeljskom domu. Njihova čarobna formula prenosi se sa kolena na koleno, kao provereni recept za dobre kolače. Da li i vi čitate bajke deci?
Stručnjaci smatraju da su bajke najbolji materijal za "provežbavanje" stavova o životnim vrednostima, dobru, zlu, prevazilaženju teškoća i prepreka, osećanjima drugih, empatiji. Priče o kraljevima, kraljicama, princezama, vešticama i zlim maćehama, o nepostojećim kraljevstvima i zemljama, iako nestvarne intrigiraju dečju maštu jer govore o univerzalnim vrednostima. Njihova draž jeste upravo u tome što ih deca ne prihvataju racionalno, a imaju moć da pokrenu čitav niz mehanizama na nivou nesvesnog. Njihova poruka u filtriranom obliku ipak dopire do svesti deteta i deca je intuitivno shvataju. - Svaka bajka ima svoju priču: sled događaja u kojima glavni junak kroz različite prepreke, uz pomagače, dolazi do cilja – kaže Vesna Janjević Popović, psiholog u Osnovnoj školi "20.oktobar" u Novom Beogradu. - Bajka osim "scenarija" ima i svoju poruku, promoviše neku važnu životnu vrednost. One su kreativan materijal za pomoć u odrastanju. Bajke nude brojne teme za razgovor sa decom. Tako na primer, bajka o Ivici i Marici može da posluži kao dobar šlagvort za razgovor o tome kako se osećamo kada se rastajemo - da li nas sustižu strahovi od napuštanja, koliko su deca dosetljiva, kako se sve bore da ne zalutaju ili da nadmudre vešticu i šta može da nam se dogodi ako upadnemo u zamku iskušenja ili nas namami kućica od kolača? - Svaka bajka pruža mogućnost da se razgovara o tome šta je junak priče radio, da li je mogao da postupi drugačije, da li se plašio... Bajke zapravo prenose opšte ljudske vrednosti o borbi dobra i zla. Dobro u bajkama pobeđuje, glavni junaci prolaze kroz različite situacije, prevazilaze prepreke, bore se, imaju pomagače i na kraju pobeđuju, kaže Vesna Janjević Popović. Različite bajke pomažu deci da se suoče sa prirodnim razvojnim strahovima. Zar bajka Ivica i Marica ne može da bude dobar povod za prevazilaženje strahova od napuštanja, ali i za priču o odupiranju izazovima? Bajka "Zlatokosa i tri medvedića" ili kako je drugi zovu "Maša i tri medveda", pruža idealnu priliku da se razgovara sa detetom o rešavanju konfliktnih situacija. Medvedići su otišli da prošetaju dok im se hladila večera. Šta su medvedići zatekli u kući kada su se vratili? Neko je pojeo njihovu večeru, polomio stoličice i čak zaspao u njihovom krevetu. Šta su sve mogli medvedi da urade? Da se ljute, traže da im Zlatokosa spremi novu večeru, izgrde je ili čak i biju, izbace iz svoje kuće. Šta su oni uradili? Tešili su je što se izgubila i zalutala u njihovu kuću. Pokazali su brigu i razumevanje i pružili joj pomoć.
- Nasuprot strašnim televizijskim bićima sa raznim opasnim moćima, kroz bajke i priče dajte priliku detetu da zamisli da je čarobnjak koji može da radi samo dobre stvari - šta bi sve mogao da se uradi? Pažljivo slušajte dete i otkrivajte koliko i kakvih ideja ima. Pomozite mu da otkrije šta se sve dobro može uraditi. Deca će vas uvek bolje čuti šta imate da kažete kroz diskusije na tuđim primerima i bajkama, savetuje Vesna Janjević Popović. Mlađa deca vole priče sa poznatim junacima, životinjama, kratke jednostavne tekstove koje prati ilustracija, daju mogućnost da se zastane, pokaže... Starijima mogu da se čitaju i dugačke bajke, romani u nastavcima.
- Deci treba razviti ljubav prema čitanju ličnim primerom: čitajte, posećujte knjižare i biblioteke. Mora im se pomoći da shvate čemu služi čitanje. Nema boljeg načina od duhovitih, zabavnih zapleta. I u učenju čitanja i u učenju vožnje bicikla deca se razlikuju. Neka deca ogrebotine i padove brzo zaboravljaju i vežbaju iznova, druga početne neuspehe i sporost čitanja prevazilaze upornošću i vežbanjem. Ali, pošto je većina dece nestrpljiva, osim ljubavi, podrške i podsticaja, veoma je važno izabrati prave knjige za vežbanje čitanja.
Princ iz bajke
Da li će devojčica, kad odraste, čekati princa ili ne i koliko će biti samostalna ne zavisi od bajki nego od celokupnog odnosa njoj bliskih odraslih osoba, očekivanja roditelja u realnom životu, ponašanja majke, ali i od atmosfere koju grade vršnjaci. - Dete rano razlikuje svet "kobajagi", pa u igri obična kocka može biti i kolač i sapun, predmet igre. Bojazan da će dete pobeći u svet mašte i isključiti se iz stvarnog života, obično je lakša uz kompjuterske igrice, crtane filmove, i kada u svakodnevnom životu nemaju dovoljno podrške, pažnje i ljubavi, kaže Vesna Janjević Popović.
Preporuka
Dok čitate bajke i priče deci, pratite njihove reakcije. Ako primetite da im je dosadno, potražite drugačije, zabavnije priče. - Poznati dečji pisac i pedagog Čukovski davno je rekao da je dobra priča za decu ona koja je dobra i za odrasle – objašnjava Vesna Janjević Popović. - Kao i odrasli, neka deca vole životne priče, druga maštovite, treći priče sa životinjama. Pored tradicionalnih bajki, preporučujem i čitanje priča Duška Radovića, na primer "Krokodokodil", ili Dragana Lukića "Priče za Gordanu". |
|
|
|
Lečenje gojaznosti Bajpas za vitak stas
Recidiv bruha Da se kila ne vrati
Alternativa Magneti leče bol u kolenu
Lečenje diskus hernije Melemi i masaža dižu na noge
Facijalna paraliza Promaja krivi lice
Apiterapija Med kao lek
Trešnje Čudotvorne i neodoljive
Deca Bajke pomažu u odrastanju
Ekstremni sportovi
Nega kose Da frizura bude ponos
Nega lica Sprej briše bore
-Životna priča / Dragana i Živko Papaz Sreća u petom pokušaju
Rehabilitacija/Specijalna bolnica - Ivanjica Deci lek i zabava...
Roditeljstvo i seks Beba ljulja bračnu sreću
Poznati o zdravlju
Aljoša Vučković, glumac -Živim svoj život bez laži
Ivana Jordan, kantautor -Došlo doba da se brak proba
|