Da li ste zainteresovani za pretplatu na kompletno izdanje "Bilja i zdravlja" u elektronskom obliku?
Da, svakako
Zavisi od uslova pretplate
Ne
Broj 182
aktuelno izdanje
Zašto skače pritisak?
Merenje pritiska

Piše:B.Laćarak
Čak 46,5 odsto odraslih u Srbiji ima visok krvni pritisak! Bez sumnje da godine krize i stresovi imaju udeo u tome, ali su, upozoravaju lekari, mnogo značajniji faktori rizika - manja fizička aktivnost, neredovna i nepravilna ishrana, kao i neodgovornost za zdravlje, uz uobičajeni izgovor "neće grom u koprive"!
O najčešćim pitanjima u vezi sa hipertenzijom razgovarali smo sa kardiologom doc. dr Arsenom D. Ristićem, zamenikom direktora Poliklinike Klinickog centra Srbije.

* Šta utiče na "skok" krvnog pritiska?
- Pritisak ima normalne fiziološke dnevne i sezonske varijacije i one su pacijentima koji boluju od povišenog pritiska najčešće očuvane - najviši je ujutru, a najniži noću, dok spavamo. A, kada je reč o skoku pritiska van toga, najčešće se događa zbog napora, stresa, posle neprospavane noći... Pritisak, takođe, skače i onima koji imaju višak hormona štitaste žlezde ili tumor nadbubrežne žlezde. Skok pritiska, čak sa fatalnim posledicama, može da izazove veoma slan obrok.
Za više od 90 odsto obolelih od hipertenzije nikada se ne sazna uzrok bolesti. U najvećem broju slučajeva je posledica više udruženih faktora rizika, takozvane esencijalne hipertenzije. Najčešće je kombinacija nasleđa, načina života i ishrane. Ređa je sekundarna hipertenzija, na primer, zbog bolesti bubrežnih arterija, nadbubrežne ili štitaste žlezde.

* Šta se u organizmu dešava kada nam skoči pritisak?
- Najčešće dolazi do skupljanja krvnih sudova ili promena elastičnosti i debljine zbog ateroskleroze (periferni otpor), ali je i ubrzan i pojačan srčani rad pod dejstvom stres hormona kateholamina.

* Koji su znaci koji ukazuju da je pritisak skočio? Kako pacijenti mogu to da zaključe i bez merenja aparatom?
- Najčešće osete glavobolju, zujanje u ušima, nesvesticu, nestabilnost dok hodaju, nedostatak vazduha, ubrzan ili nepravilan puls, a ređe vrtoglavicu i mučninu. U težim oblicima hipertenzivne krize može da se javi povraćanje i zamućenje vida. Ukoliko su istovremeno bolesni i krvni sudovi srca ili postoji proširenje aorte, mogu da osećaju i jak bol u grudima ili u trbuhu, sve dok se pritisak ne snizi.

* Kakva hrana može da izazovu skok pritiska?
- Pre svega slana, a posebno ako se kombinuje sa veliki količinama mineralne vode. To se najčešće događa na svetkovinama - svadbama, slavama... Ovakva hrana je posebno opasna za bolesnike koji, osim hipertenzije, imaju i oslabljeno i uvećano srce, jer može da izazove hipertenzivni edem pluća i smrt, kao i krvarenje u mozgu i šlog.

* Koje štete u organizmu može da prouzrokuje visok krvni pritisak?
- Povišeni pritisak nepovoljno utiče na srce i krvne sudove, ubrzava aterosklerozu, povećava rizik za infarkt, šlog i buzbrežnu slabost. Prve promene se, međutim, vide na očnom dnu, jer hipertenzija menja krvne sudove oka, oštećuje vid i može da izazove čak i slepilo. Nagli skok pritiska ili velike varijacije mogu da budu uzrok širenja i/ili pucanja aorte, najvećeg krvnog suda u telu, što je veoma teško i često smrtonosno stanje, kao i masivno moždano krvarenje.
Uz terapiju koja počne na vreme i redovno lečenje, do ovakvih komplikacija ne mora da dođe. Neophodna je i promena načina života – umerena fizička aktivnost, redukcija težine, manje slana i manje masna ishrana, normalan san, dovoljan noćni odmor i redovne lekarske kontrole.


OPREZ
Ne zaboravite, hipertenzija ubija tiho. Oni sa visokim pritiskom (iznad 140 sa 90) čak šest-sedam više rizikuju od srčanog i moždanog udara. Tačnije, procenuje se da oko 40 odsto pacijenata, koji boluju od hipertenzijom, može da dobije infarkt srca, svaki drugi šlog, a 38 odsto će da ošteti funkciju bubrega.

MERENJE
Oni koji imaju nestabilan krvni pritisak ne bi trebalo da ga mere često. Najbolje će povišen pritisak da drže pod kontrolom ako se pridržavaju saveta lekara i redovno uzimaju propisanu terapiju, žive zdravo, jedu voće i povrće, ne zaborave na fizičku aktivanost i eliminišu značajan faktor rizika - gojaznost.

Broj 182
Poznati o zdravlju

Snežana Savić


Svetlana Kitić Magić





Lečenje biljem
Prolećni kalendar branja


Miloduh smiruje stomak


Hipertenzija
Šta nam diže pritisak


Oprezno sa čajevima u trudnoći


Pitajte travara


Ordinacija
Alergijska upala nosa


Refleksologija
Masažom stopala do zdravlja


Zeleni bonton
Mesto bira biljku

Deca
Kad porastem biću pekar


Parkinsonova bolest
Pokreti van kontrole


Nega
A + B + C + E = lep ten


Narodna verovanja
Olovom teraju strah


Rekreacija
Uživanje na točkićima


Banja Selters
Lekovita voda čini čuda


Ljubomora
Tamna strana ljubavi