|
|
Travke zlata vredne
|
Priredila: J. Matijević U raznovrsnoj paleti lekovitog bilja koje se sakuplja tokom godine, većina se bere krajem avgusta i u septembru, a travari kažu da su "zlata vredne". Zato je ovo idealno vreme da kućnu biljnu apoteku upotpunite biljem koje do sada niste sakupili. Kada se osuše, svaku biljku čuvajte u kesama od jake hartije ili, još bolje, u kartonskim kutijama koje se potpuno zatvaraju. Sklonite ih na suvo, mračno i hladno mesto. Jer, i najlekovitije biljke mogu brzo da izgube lekovitost pod dejstvom vlage, toplote, sunčeve svetlosti, kiseonika, nečistoće i nagle promene temperature. Predlažemo vam još nekoliko biljaka koje zaslužuju da se nađu u svakoj kućnoj biljnoj apoteci.
ŽUTIKA (ČESMINA) Raste po svetlim šumama, pored puteva i drugde po suvim mestima. Lekovita svojstva imaju kora, koren i zrele bobice. Plodovi se beru kad sazru, obično krajem leta i brzo suše na suncu, dok se kora i korenje se sakupljaju u jesen. Koristi se za zaustavljanje krvarenja, za jačanje organizma, lečenje jetre, za izbacivanje bubrežnog kamenca i protiv žutice.
Ojačajte jetru
- 50 g žutikinih bobica - 50 g brezinog lista - 50 g pelina - 50 g stolisnika - 2 dl vode Kašiku mešavine prelijte proključalom vodom, poklopite i posle pola sata procedite. Pijte po jednu šolju čaja ujutru i uveče.
SAPUNJAČA Ima je po vlažnim peskovitim mestima, naročito po rečnim obalama, nanosima i nasipima. Lekovit je samo koren koji obiluje saponozidima, pa je sapunjača prepoznatljiva po tome što kada se gnječi u vodi obilno peni. Vadi se od jeseni do proleća i osušen se upotrebljava protiv prehlada, kašlja, za izbacivanje sluzi i mokraće. NAPOMENA: Sapunjača je na spisku retkog bilja, pa je ne bi trebalo sakupljati u prirodi. Lako može da se gaji u kućnim uslovima, a najbolje je da se kupuje u biljnoj apoteci.
OČISTITE BRONHIJE - 20 g korena sapunjače - 20 g sladića - 20 g lista podbela - 20 g belog sleza - 20 g pitomog kestena Kašiku smeše prelijte sa 200 ml proključale vode i poklopite. Prohlađen čaj procedite, zasladite kašičicom meda i pijte 4-5 puta na dan.
TRAVA-IVA U nekim krajevima Teucrium montanum je najupotrebljavanija biljka u čiju lekovitost vlada neograničeno poverenje, toliko da se često čuje da “trava iva od mrtva pravi živa”. Ima gorak, opor i aromatičan ukus, jer obiluje gorkim materijama, taninima i etarskim uljima. Oporavlja i jača organizam, ublažava malokrvnost, pospešuje rad želuca i pojačava lučenje žuči, a često se koristi i za lečenje organa za varenje i disanje.
Ublažite malokrvnost
- 25 g trave ive - 25 g lista koprive Mešavinu prelijte sa pola litra hladne vode i poklopite. Sutradan ujutru prokuvajte dva minuta i poklopite. Kada se ohladi, procedite i pijte po čašu 3 puta dnevno pre jela. NAPOMENA: Čaj pijte tri dana, pa napravite jednodnevnu pauzu.
REPUŠNJAČA "Okićena" je žutobelim cvastima na vrhu stabljike i cveta do kraja leta. Veoma je rasprostranjena i raste po zapuštenim mestima kao korov. Koristi se za zaustavljanje krvarenja, protiv katara bronhija, sprečava proliv i ublažava reumatske tegobe.
Kad "stegne" kostobolja
- 50 g cvetova sapunjače - litar vode Cvetove prelijte vodom i kad proključa kuvajte na tihoj vatri još 2-3 minuta. Poklopite i posle 2 sata procedite. Pijte po 3 čaše dnevno pre jela.
SLATKI KOREN Dugovečna, veoma otporna biljka sa snažnim, razvijenim, -žilavim i drvenastim korenom. Svež služi za proizvodnju glicina (crnog šećera), važan je sastojak svih "plućnih čajeva" i lekova za organe za varenje i disanje kao i protiv upala sluzokože i čira na želucu.
Protiv gastritisa - 100 g slatkog korena - 100 g pitome nane - 100 g matičnjaka - 100 g cveta kamilice - 100 g lista žalfije Poparite 3 kašike mešavine sa pola litra proključale vode, odmah poklopite i ostavite da prenoći. Sutradan procedite i pijte umesto vode.
NEVEN Omiljeno narodno cveće, prepoznatljivo po žutim ili narandžastim laticama koje cvetaju od proleća do jeseni. Više se koristi u narodnoj nego u klasičnoj medicini, a upotrebljava se cvet, ređe cela biljka. Bere se po suvom, sunčanom vremenu u korpe (nikako u kese) i suši što pre na jakoj promaji da što bolje sačuva lekovita svojstva. Neven sprečava razmnožavanje mikroorganizama (antiseptik), a najviše se upotrebljava za lečenje nekih kožnih bolesti, olakšava tegobe izazvane neurednim menstruacijama i pojačava znojenje.
Čaj za preznojavanje
- 20 g cveta nevena - 20 g zove - 20 g cveta lipe - 20 g lavande - 20 g cveta crnog sleza Sa pola litra ključale vode poparite 3 kašike mešavine, poklopite i posle 2 sata procedite. Pijte 3 puta dnevno po čašu čaja pre jela, 2-3 dana pre menstruacije. |
|
|
|
Lečenje biljem Padej, carstvo čaja Život na kamilici
Lečenje biljem Travarka Mirjana Pešić iz Vlasotinca Melem od devet trava
Alternativa/ Hirudoterapija - lečenje i ulepšavanje pijavicama Čiste krv i podmlađuju
Lekovi iz prirode Porodica Milojević gaji šitake "Ubice" tumora s Jastrepca
Ordinacija/ Hondroprotektori Graditelji hrskavice
Apoteka/ Analgetici Za bol paracetamol
Alternativa/ Menopauza u kineskoj medicini -Ženino drugo proleće
Na čaju kod... Branka i Mladen Veselinović, glumci Ne možemo večno biti mladi
Banje/ Vranjska banja Lečenje i u kraljevskoj kadi
Ordinacija/ Žene i seks Sve je slađe posle svađe
|