|
|
Čaša soka da umine bol
|
Piše: K. Č. Iako se neki na pomen višnje, pre svega zbog njenog kiselog ukusa, namrgode, reč je o izuzetno zdravoj voćki. Plod obiluje vitaminima (C, A, B), beta karotinom (19 puta više nego borovnica ili jagoda), folnom kiselinom i tiaminom, a od minerala kalcijumom i kalijumom. Vrsta višnje ima mnogo, međutim, sve obiluju antocijaninom, pigmentom koji ovoj voćki daje karaterističnu tamnocrveno boju. Inače, reč je i o antioksiransu koji deluje protiv upala. U višnji ga ima znatno više nego u kupinama, jagodama i ribizlama. Uostalom, prema istraživanjima Američkog udruženja za hemiju ko pojede 20 višanja dnevno može da olakša bol i bez medikamenta. U narodnoj medicini višnja se od pamtiveka koristi da ublaži reumatične bolove, dok se sok višnje upotrebljava da spreči zadržavanja vode u telu i protiv smetnji tokom varenja. Kvercetin i kemferol koje, takođe, sadrže višnje, izuzetno su jaki aktioksidansi i deluju protiv upala. Plodovi višnje su niskokalorični (U 100 g samo 45 kcal) dok njen sok smanjuje osećaj gladi i tako da se preporučuju u dijetama. Ovo voće sadrži i melatonin, antioksidans koji prirodno priozvodi i organizam, a za kojeg se veruje da usporava procesa starenja i reguliše san. Nekoliko istraživanja je potvrdilo da oni koji češće jedu višnje čuvaju srce i vaskularni sistem jer sastojci ovog voća "obaraju" nivo masti i lošeg holesterola u krvi. Osim toga snižavaju nivo glukoze i blagotovorno deluju na potencijalne dijabetičare, preventivno deluju u slučaju karcinoma debelog creva i da ublaže bolove obolelih od gihta i artritisa. Plodovi višnje se preporučuju onima koji imaju probleme sa krvnim pritiskom, mokraćnim kanalima, malokrvnošću, kao i pacijentima posle hiruških intervencija jer ubrzava oporavak. Osim ploda lekovite su i peteljke, a neki za lečenje koriste čak i smolu sa stabla višnje. Ova voćka, osim što je eliksir zdravlja, doprinosi i lepšem izgledu opuštene, izborane i kože sa proširenim porama.
HRANLJIVA MASKA Kratko prokuvajte šaku i po od koštica očišćenih višanja, izgnječite kad se ohlade, pomešajte sa kašičicom i po meda i rendanom jabukom. Namažite na čisto lice, sačekajte 15-20 minuta i isperite mlakom vodom.
LIKER OD VIŠANJA - kilogram višanja - 75o g smeđeg šećera - malo cimeta - 2 karanfilića - litar domaće rakije * Operane višnje ocedite (ne vadite koštice), pa ređajte u teglu sa širim otvorom red višanja, red šećera dok ne potrošite materijal (s vremena na vreme pospite cimetom i ubacite karanfiliće). Prelijte rakijom, dobro zatvorite i stavite na sunce 2 do 3 nedelje (povremeno protresite). Posle toga liker procedite gazu i sipajte u čistu bocu. |
|
|
|
U ovom broju
Kako da napravite kućnu biljnu apoteku
Na čaju sa Suzanom Mančić: Čaša vina, umesto aspirina
Prekomerno sunčanje: Koža pamti i boluje
Parodontopatija - četkica čuva desni
Aromaterapija u kancelarijama: Da vijuge bolje rade
Ancelulit terapija
Dijabetičari i vrućina: Nikud bez vode i užine
|