Da li ste zainteresovani za pretplatu na kompletno izdanje "Bilja i zdravlja" u elektronskom obliku?
Da, svakako
Zavisi od uslova pretplate
Ne
Broj 142
aktuelno izdanje
Kleka leči stomak i pluća
Kleka


Piše:M. Vasiljević
Kod nas kao i u drugim balkanskim zemljama kleka je jedan od najpoznatijih i najviše upotrebljavanih narodnih i domaćih lekova, jednako važan i omiljen kao što su hajdučka trava, kantarion, pelen i kičica, najzastupljenije lekovite biljke u kućnim apotekama.
Kleka (poznata i kao klekovina, borovac, brika, brinje, obična borovica, smreka...) je zimzelen grm visine od 0,5 do 7 m, sa vrlo uskim, zašiljenim, bodljikavim listićima, vrlo otporan, gusto i nepravilno razgranat. Zeleni plodovi su jajastog oblika, a zreli su okrugli i tamnocrno-ljubičasti imaju smolast i aromatičan miris i gorkosladak ukus. Kleka uspeva na kamenitim i kraškim terenima. Kod nas najčešće raste po brdskim i planinskim suvim krčevinama, pašnjacima, zapuštenim i neobrađenim zemljištima.

LEKOVITE OSOBINE
Cela biljka je lekovita, ali se najčešće koriste plodovi. Lekoviti su samo potpuno zreli, dvogodišnji plodovi, ljubičaste boje, dok zeleni, jednogodišnji, nemaju lekovita svojstva, pa ih ne treba koristiti. Beru se od kraja leta do početka zime, a suše na promaji. Iglice i mlade grane beru se od aprila do kraja juna, usitne i suše na isti način kao i plodovi.
Plod je jajasta bobica, u prvoj godini je zelena, a kada sazri u drugoj godini, postaje crno-smeđa i okrugla, s plavim pepeljkom.
Plodovi kleke beru se od druge polovine leta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine. Pošto je pojedinačno branje plodova veoma sporo, preporučuje se da se pod drvo prostre odgovarajuća prostirka i klekinje pažljivo motkom otresu. Suše se kao žito na tavanu, uz češće prevrtanje drvenom lopatom, ili u hladu na promajnom mestu, razastrte u tankom sloju. Posle sušenja treba odstraniti svu nečistoću (iglice, grančice) i zelene plodove. Čuva se na suvom, čistom i promajnom mestu.
Lekovitost kleke je odavno poznata a najčešće se koristi kao diuretik, protiv nazeba, kašlja, vodene bolesti, gonoreje, astme, protiv stomačnih tegoba i znojenja, za unutrašnju upotrebu. Spolja se u obliku spiritusa (Spiritus Juniperi) ili u jakoj rakiji koristi za obloge i masažu protiv nazeba, reumatizma i sličnih bolesti. Klekovača je nadaleko poznata veoma aromatična rakija. U malim dozama etarsko ulje kleke, pored ostalog, olakšava iskašljavanje. Klekinje, a još češce etarsko ulje, koristi se za inhalaciju prilikom oboljenja disajnih organa. Kleka ima baktericidno dejstvo, pa se koristi u lečenju infektivnih bolesti pluća. Reguliše rad bubrega i pospešuje izmokravanje. Etarsko ulje prodire duboko u kožu, i koristi se u lečenju reumatskih oboljenja, naročito na zglobovima. Reguliše rad organa za varenje, koristi se u lečenju zapaljenskih procesa želuca i creva. Uvarak od iglica i mladih grana otklanja otok nogu i poboljšava cirkulaciju. Kleku treba koristiti obazrivo, jer preterana upotreba može dovesti do oštećenja bubrega.

RECEPT

PROTIV GRČEVA U STOMAKU


Potrebno: po 20 g kleke, pelina, hajdučke trave i cveta kamilice.
Priprema: 2-3 kašičice te mešavine odvojiti, preliti s 2-3 šoljice ključale vode, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, a zatim procediti i piti nezaslađeno.

RECEPT:

Protiv bolesti jetre, želuca, vodene bolesti, za jačanje živaca:
a) ujutru, na 1 do 2 sata pre doručka, sažvakati i pojesti 3-5 plodova kleke.
b) spremiti čaj prelivanjem šake zdrobljenih plodova kleke 1 litrom ključale vode. Piti 5 do 6 šoljica dnevno.

RECEPT
Protiv šecerne bolesti
a) Koristiti sok od kleke (razređen) ili neslađen čaj spremljen od plodova kleke.
b) Dobro promešati po 10 g plodova kleke, virka (gospin plašt), lanenog semena, ždraljevine i lista borovnice. Tri kašike te smeše preliti sa 0,5 l hladne vode, ostaviti da prenoći i sutradan zagrejati i kuvati 5 minuta (pošto voda proključa). Prohladiti, procediti i piti pre svakog obroka po 1 čašu (nezaslađeno).

SAVET
ZA JAČI APETIT

Spremiti kompot od plodova kleke uz dodatak šećera, pa plodove pojesti, a tečnost popiti. To činiti dok se apetit ne popravi.

Broj 142
Kašičica meda za super imunitet
Vresak kao vijagra

Kleka smiruje grčeve
Kruška prija bebama

Homeopatija za spokojne trudničke dane
Puna kuća alergena

Aditivi - strah od slova E
Kako da steknete pločice na stomaku?

Malokrvnost - u čemu Popaj greši?

Konflikti na radnom mestu
Ni preko kolena, ni pod tepih

Iz ordinacije psihoterapeuta
Nije piće za budalu

Divlje životinje u snovima
Lav u snu, uspeh na javi