|
|
Mirođija za prvu pomoć
|
|
Lavanda
|
Piše: J. MATIJEVIĆ Normalno je da se kod svih osoba javlja diskretan, blag i sladunjav miris pri izdisaju. Njegov intezitet zavisi od doba dana, starosti, ishrane... S druge strane, neprijatan zadah (halitoza) najčešće je prouzrokovan nekim gangrenoznim procesima u usnoj duplji, oralnim oboljenjima kao i pojedinim fiziološkim stanjima. Uzrok neprijatnog zadaha se može otkriti posle detaljnog lekarskog pregleda, ali prva pomoć se može naći i među lekovitim biljem.
MIROĐIJA U svakoj čorbi je, pre svega kao dobar, neškodljiv, jeftin i svakom pristupačan začin, ali je istovremeno i lek koji se vekovima uspešno koristi protiv gasova, nadimanja, teškoća u organima za varenje i hemoroida. Mirođija poboljšava rad želuca, smanjuje arterijski pritisak, reguliše menstrualni ciklus i poboljšava laktaciju. Najveća koncentracija lekovitih i aromatičnih materija je u plodovima biljke, ali ima ih i u listovima i cvetovima. Sve delotvorne i lekovite materije mirođije nisu ni do danas u potpunosti istražene. Do sada je poznato delovanje eteričnih ulja koja sadrže veliki postotak karvana.
RECEPT - 10 kapi etarskog ulja mirođije - kocka šećera Ulje nakapajte na kocku šećera, polako rastopite u ustima, progutajte pa popijte čašu vode. NAPOMENA: Kod lošeg zadaha preporučuje se i žvakanje svežeg lista mirođije.
MILODUH Od davnina je poznat kao korisna i lekovita biljka. Obiluje etarskim uljem, flavonoidima (hesperidin i diosmin), taninom, oleanolnom i ursolnom kiselinom, beta-sitosterolom i gorkom supstancom marubinom. Aktivni sastojci miloduha olakšavaju iskašljavanje bronhijalnog sekreta i poboljšavaju varenje, a etarsko ulje deluje antiseptično. Čaj se često koristi protiv neprijatnog zadaha.
RECEPT - kašika miloduha - kašika nane - kašika matičnjaka Mešavinu ovih trava poparite sa 300 ml ključale vode, odmah poklopite i, posle pola sata, procedite, zasladite medom i pijte 1 čašu izjutra, a drugu uveče, posle večere.
ANIS Svi delovi ove biljke sadrže etarsko ulje, a najviše ga ima u plodu. Anis sadrži i masno ulje, belančevine i šećer. Anisovo ulje ima dosta anetola, estragola, anisaldehida i kiseline. U narodnoj medicini plodovi anisa se upotrebljavaju protiv nadimanja, za regulisanje varenja i poboljšanje probave. Upotrebljava se i kao ekspektorans (za iskašljavanje), karminativ (protiv gasova), stomahik odnosno splazmolitik (za bolji rad želudca i protiv grčeva) i galaktagog (za pojačavanje lučenja mleka). Takođe poboljšava mirise i ukus raznih lekova, bombona i pasti za zube. NAPOMENA: Anisovo ulje je veoma osetljivo na vazduh i svetlost i kad se pokvari postaje otrovno. Trebalo bi da se čuva na hladnom i tamnom mestu.
RECEPT - kašičica usitnjenih plodova anisa Kašičicu anisa prelijte šoljom ključale vode, poklopite i ostavite da se prohladi. Pijte ujutru na prazan stomak.
PITOMA NANA Bolja je od svih drugih vrsta nana, jer je najmirisnija, najprijatnija i najlekovitija. Vrlo je složenog hemijskog sastava, a osim etarskog ulja prijatnog mirisa, u listu ima i malo tanina, gorkih materija i drugih korisnih sastojaka, zbog čega je lekovito dejstvo ove biljke višestruko. Nana se upotrebljava kao blag i neškodljiv lek za umirivanje, protiv gasova, nadimanja, grčeva i teškog varenja, a delotvorna je protiv neprijatnog zadaha.
RECEPTI - 50 g naninog lista - 50 g matičnjakovog lista Od mešavine uzmite 3 kašike i poparite 500 ml ključale vode. Odmah poklopite i posle 2 časa procedite. Čaj pijte umesto vode. II - kašika naninog lista Usitnjen list prelijte sa 500 ml vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji sat. Procedite i ispirajte usta.
LAVANDA Ova biljka prijatnog, aromatičnog mirisa u svežem cvetu ima etarskog ulja i tanina. Glavni sastojak ulja je linalil-acetat, a ima još i slobodnog linalola i geraniola, u malim količinama pinena, ocimena, borneola, cineola, kumarina, raznih ketona, propionata i valerijanata. Lavanda blagotvorno deluje na želudac i matericu, smanjuje nadimanje i pospešuje izlučivanje mokraće. Preporučuje se u lečenju bolesti mozga i nervnog sistema, protiv nervoznog lupanja srca, grčeva u crevima, migrene, akni, dermatitisa, cistitisa, psorijaze, ekcema, atletskog stopala, opekotina, posekotina, uznemirenosti, neprijatnog zadaha... Takođe, ulje lavande je idealna “prva pomoć” jer ima isto dejstvo kao alkohol, ali ne peče!
RECEPT - kašičica usitnjene lavande Biljku prelijte sa 200 ml ključale vode, poklopite i ostavite da stoji 15-20 minuta. Čaj procedite i pijte 2-3 šolje dnevno. |
|
|
|
Apiterapija / Napici od meda Nazdravlje uz medno vino.
Na čaju / Dr Mila Stajević “Popravlja” dečja srca ..
Homeopatija / Opekotine Selen donosi olakšanje.
Alergije / Ambrozija Lekovita zloća ..
Feng šui / Element drvo Simbol novog početka.
Ekologija Neškodljiva sredstva za čišćenje
Dijeta Mikroelementi u ishrani
Makrobiotika / Gurmanluci Za bolje raspoloženje
Napici od kafe Čarolije crne kraljice
Test Šta vam je važnije: posao ili zdravlje?
Zdravlje / Odvikavanje od pušenja Nije lako al se može.
Zvučno zagađenje Srcu prija tišina.
Endokrinologija -Ženski hormoni.
Stanovanje Neutrališite neprijatne mirise.
Neurologija / Epilepsija Sudbonosni gubitak kontakta.
Psihologija / Vršnjačko nasilje Prilike stvaraju nasilnike.
Psihoterapija /O psihopatama Nasilnici koji se ne kaju.
Tumačenje snova Kuća simbol tela.
Biljna apoteka Beli slez, sladić, mirođija, miloduh, anis, smokve, kupine...
Detoksikacija Put do zdravlja za 21 dan!
Potencija Strah najveći neprijatelj
Nega Lepi i posle mora
Deca Dobro je biti brbljiv
Voda Kako odabrati onu pravu
|