|
|
Pukoše leđa od nerada!
Zdravlje - Kad kičma trpi |
Dok sve više živimo sedeći, mišići popuštaju a kičma se krivi do bola koji se najblje leči vežbama, a sprečava znojem, prvilnim sedenjem i spavanjem
Piše: A. Radulović
Žiganje u leđima, bolovi u kičmi, ukočenost vrata, simptomi su koje često zanemarujemo, a od ovih tegoba pati čak 80 odsto ljudi.Već nastupile degenerativne promene na kičmi i zglobovima ne mogu da se isprave, ali fizijatri mogu da olakšaju muke i uspore propadanje kičme. - Nekada su u ordinaciju dolazili stariji od četrdeset godina, a danas već i dvadesetogodišnjaci koji pate od uznapredovalih promena - objašnjava prim. dr Biljana Marjanović, fizijatar DZ “Banovo brdo” u Beogradu. - Takozvani sedeći način života glavni je krivac što se degenerativne promene kičme javljaju sve ranije. Nekada decu nisu mogli da uteraju u kuću, a danas ne mogu da ih odvoje od kompjutera i televizora. Kad se doda i nekoliko sati sedenja u školi, loše držanje, teške, nepravilno nošene torbe, dobijamo generaciju koja sve ranije pati od bolova u leđima. Kod žena je sve učestaliji takozvani degenerativni cervikalni sindrom. Simtomi su bolovi u vratu, glavobolja, vrtoglavice. Zbog toga je nekada teško otkriti da se radi o problemu s kičmenim stubom. Reč je o degenerativnim promenama u vratnim kičmenim pršljenovima. Najbolje je odmah posetiti fizijatra, jer se uz pomoć krioterapije, masaže ledom, može ublažiti bol i olakšati oporavak. Grejanje povređenog mesta je pogrešno, jer može da dovede do takozvanog sudekovog sindroma, poremećaja cirkulacije, sa izraženom pojavom modrog tkiva, koji može da dovede i do invalidnosti. - Delovi kičme zahvaćeni degenerativnim promenama ne mogu se revitalizovati, ali se fizikalnom terapijom i vežbama može da se zaustavi i uspori dalje propadanje, poboljša prokrvljenost i ublaži napetost mišića. Fizikalna medicina pacijentima nudi kinezi terapiju, vežbe za jačanje muskulature oko kičme, ručnu masažu, biodinamičku struju.
Faktori rizika su: * fizička neaktivnost * dugo stajanje i sedenje * gojaznost * stres izaziva spazam mišića i bol
TEGOBE
Kostobolja Mada postoji oko 130 uzroka za bol u leđima, najčešće su u pitanju degenerativne promene na kičmenim pršljenovima i diskusu koji se nalazi između njih. Bolovi se javljaju jer diskus pritiska nerve. Išijas Lumboišijalgiju ili išijas izaziva pritisak diskusa na nerve. Bol počinje u donjem delu leđa, ali se širi u nogu i prati ga osećaj trnjenja i slabosti, ponekad i gubitak osećaja u nozi. Bolovi u vratu Napetost i bolovi u vratu koji “sevaju” u glavu ili ruku, praćeni glavoboljom i vrtoglavicom, posledica su pritiska u vratnom delu kičme. Spondiloza Nastaje kao posledica stanjenja diskusa među pršljenovima, pojačanog istezanja ligamenata i pojave koštanih izraslina koje pritiskaju nerve i tako izazivaju bol prilikom svake promene položaja tela. Zakrivljenost kičme * Lordoza - kičma gubi prirodnu zakrivljenost i postaje gotovo ravna, može da se javi u vratnom ili lumbalnom delu kičme. * Skolioza - zakrivljenost kičme na jednu stranu, može da bude praćena i rotacijom karlice. * Kifoza - iskrivljenje kičme unazad, razlikuje se od pogrbljenog kifotičnog držanja tinejdžera.
RECEPTI Oblog od arnike * U slučaju istegnuća leđnih mišića, praćenog bolovima, koristite tinkturu od arnike: 1 kašičicu tinkture razređenu s kašikom destilovane vode staviti na gazu pa priviti kao oblog na bolno mesto. Ulje od majorana * Ako je zglob bolan i ukočen, namažite ga uljem od majorana i ostavite da deluje. Rakija i maslinovo ulje * Svaki drugi dan kičmu istrljati mešavinom jednakih delova lozovače ili šljivovice, sa lovorovim ili maslinovim uljem. Orasi i med * Sameljite 250 g oraha, dodajte 4 kašike meda, promešajte i, po želji dodajte malo sveže ceđenog limunovog soka. Jedite 4 puta dnevno po 1 kašiku. Gavez * Nejasne bolove u donjem delu leđa oteraće gavez. Odličan je i kod napuknuća i preloma kosti. Dve do 4 kašičice osušenog gaveza u prahu pomešati s malo vode, dok se ne dobije kaša i toplo namazati na gazu i stavljati kao oblog na bolno mesto.
SEDENJE Na radnoj stolici treba sedeti blago rastavljenih nogu, neznatno izbačenog sakralnog dela kičme, napred iskošene karlice, uzdignute brade i sa rukama na naslonu.
SPAVANJE Spavanje na stomaku loše je za kičmu, jer je glava okrenuta u stranu i dodatno opterećuje vratni deo. Zato je bolje ležati na leđima ili na boku, na srednje tvrdom dušeku, uz tanak jastuk ili bez njega. |
|
|
|
Sadržaj broja 93
BILJE
KISELI KUPUS Gospodar zimske trpeze...
LEKOVITI STOLISNIK Beli cvet za laku noć...
EHINACEA Slon u staklarskoj radnji...
ZDRAVLJE
REUMATSKE BOLESTI Kosti bole a zglobovi škripe...
POREMEĆAJ DEČJEG GOVORA I tepanje na kašičicu...
ISHRANA ZA BOLJE PAMĆENJE Riba čisti vijuge...
|