Da li ste zainteresovani za pretplatu na kompletno izdanje "Bilja i zdravlja" u elektronskom obliku?
Da, svakako
Zavisi od uslova pretplate
Ne
Broj 116
aktuelno izdanje
Teslino prilagođavanje anđela

Piše:Cecilija Rabrenović
Ljubivoje Tadić rođen je u Novom Sadu. Dilomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti. Važne uloge koje su obeležile njegov glumački staž - pored lika Tesle i Mitketa u "Koštani", Makijavelija u predstavi "Dijalog u paklu Makijavelija i Monteskjea", Jovan - "Marija Magdalena i apostoli" i mnoge druge. Kao upravnik Narodnog pozorišta (do nedavno) dao je veliki doprinos razvoju nacionalnog teatra. Pored glume bavi se književnošću, dramaturgijom i režijom projektnih predstava. Posle decenije rada na predstavi "Tesla ili prilagodjavanje anđela" otkriva nam kroz lik Nikole Tesle neke važne recepte duhovne hrane koja u 21. veku zauzima primat u svakodnevnom životu.

* Kako je nastala predstava i da li ste uspeli da probudite u sebi arhetip Nikole Tesle?
Tekst o Tesli Stevana Pešića, dobio sam od reditelja Dušana Miljanića zvanog i znanog kao Bata Duša, još 1994. godine. Sve mi je u tekstu bilo čudno i nepoznato, od naslova, do poslednjih redova. Tekst sam te junske noći pročitao dva puta, u nadi da ću da ga razumem. A jutro sam dočekao sa još više pitanja i nedoumica. Prihvatio sam ulogu svestan opasnosti koje vrebaju. Bio je izazov raditi na nečemu što mi je nepoznato i maglovito, a tako privlačno.
U prvom cikusu proba tragali smo za podacima o Tesli, čitali knjige o njemu, razgovarali sa ljudima koji rade u Teslinom muzeju, ili se u svom istraživanju bave njegovim likom i delom. Istovremeno se ponašajući kao svi glumci koji nešto ne razumeju - sažimajući i brišući tekst za koji misle da nije bitan. Radeći i saznavajući detalj po detalj, polako smo vraćali tekst koji je do juče iygledao nevažan i suvišan. Tako je za sve nas počela jedna umetnička i saznajna pustolovina, koja je izmenila sve koji su u tome učestvovali. Istraživanja traju i danas.

* Šta vas je privuklo u tekstu i kako ste pronašli sebe u liku Tesle?
U radu na liku Nikole Tesle došli smo do podatka o njegovom odnosu prema umetnosti, gde Tesla kaže da su nauka i umetnost dva oka istoga lica. On je svakako prvi izumitelj koji je toliko značaja pridavao umetnosti, inspiraciji koju ona može da donese. Postoji legenda da su ga u trenutku otkrića obrtnog magnetnog polja i inicijalnog motora, inspirisali Geteovi stihovi iz Fausta.
Na početku teksta "Tesla i prilagođavanje anđela", koji je u formi izmišljenog intervja, piše da se "odigrao 3. jula 1899. godine", datum koji je-nije slučajan, jer upućuje na eksperiment koji je tog dana izveo pod nazivom "Dvanaesthiljada munja", koji je dokazao da je Tesla prvi čovek koji je veštački stvorio munju. On je tom prilikom želeo da saopšti čovečanstvu da se Zemlja ponaša kao prenosnik električnih signala nastalih olujom, i da je ceo globus gigantski provodnik. U toj noći kada je stvorio munju, Tesla je govorio Njegoševe stihove - Noći skuplje vijeka.

Mnoga znanja i razmišljanja koja sam usvojio radeći na liku Tesle, su donela promene. Taj izmenajeni stav ogleda se već u naslovu "prilagođavanje anđela", ključnoj sceni predstave, i Teslinom odnosu prema zdravlju i bolesti. On kaže da je izvor većine bolesti u duhu i da zato duh može da izleči mnoge bolesti! Ta rečenica bila je povod da tragam za momentima kada je Tesla bio bolestan. U mladosti je teško oboleo, a ozdravljenje je nastupilo kada mu je otac obećao da će studirati politekničke nauke. Drugi put, zaposlen kao crtač u telefonskoj centrali, razboleo se tako da nije mogao da pokrene ni ruke ni noge. Tada je sa svojim najboljim prijateljem odlučio da se "bavi atletikom", radeći sve što je bilo protivno njegovim tadašnjim sposobnostima. Trčao je po Budimpešti, kako bi povratio snagu, a taj ogroman napor koji je uložio pomogao mu je da ozdravi. Bilo je to za mene potresno svedočanstvo o njegovom odnosu prema zdravlju-bolesti. Poboljevanja su za njega bila neka vrsta iskušenja, opiranja duha i tela "otrovima koji bi se nakupili".

*Pored duhovne hrane koja pokreće ozdravljenje vi govorite i o hrani koja na usta ulazi?
Od najranijeg detinjsta Tesla je razvijao osobinu istrajnosti, što se svakako odrazilo i na njegovo zdravlje, ali i na sve životne uspehe koje je ostvario. Često smo spremni na odustajanje pre nego što smo stvarno i započeli ostvarivanje neke zamisli. Da smo više znali njegov život, mogao je mnogim generacijama da bude uzor.
Prvobitna saznanja bila su vezana za njegove mlađe godine i hedonistički stav prema jelu i piću. Ali susret sa njegovim različitim periodima života, menja i naša saznanja o Tesli. Kada, recimo, govori o hrani, on veruje "da je ljudsko telo savršena mašina, a da čovek treba dobro da je upozna i da napravi adekvatan izbor hrane". Teslino uzdržavanje od nekih loših navika, poput ispijanja viskija, podsticalo ga je u ostvarenju zadatka, misije. Sličan je i njegov odnos prema ženama. On je u mladosti imao puno iskustava, jer je bio veoma emotivan i otvoren prema ženama. Mislim da je uživao u ženskom društvu, i bio veoma omiljen kod dama.

* Da li publika razume tekst i kako reaguju mladi?
- Za nas je to bila velika zagonetka, jer pored pozorišno-scenskog rada koji se ticao istraživanja o Nikoli Tesli, mi smo bili u dilemi da li će publika da nas razume. Došli smo do zaključka da će sve zavisiti od glumaca, koliko mi razumemo tekst. To je vrsta teksta koji prolazi kroz vas, što podrazumeva energiju i misli koje se razmenjuju. Sa jedne strane to je bio izazov, a sa druge opasnost da takva predstava ne nađe svoju publiku. Predstava nije imala nikakve efekte koji bi osvedočili delo Nikole Tesle. Malo muzike i scenskog uočavanja. Ta misaona struktura teksta je veoma čvrsta i nikako nije smela da bude narušena.

* Pomenuli ste sklad i nebo, zemlju i provodnik?
Sklad u nama je mir koji možemo da postignemo, uprkos svim nemirima, iskušenjima, nervozi, brzini, koje vreme i okolnosti nameću i zadaju. To je neka vrsta komunikacije među ljudima, za koju Tesla kaže da bi svaki čovek sam morao da učini, tako da komunikacija bude bolja, normalnija. Da se stvore novi načini komuniciranja u svetu, a da se pri tome ne naruše stari. To je pre svega neka vrsta mira u svakom od nas, i ta neka vrsta koncentrisanosti na to što radimo i kako živimo.

Sklad počinje od odnosa u vasioni, a tiče se odnosa na našoj planeti. Ljudi primaju sve te senzacije, tako da naše misli usmerene u pozitvnom smeru, daju rezultate. Nije Tesla imao uzore u umetnosti slučajno. Nastojao je da ide ka strani dobra i svetla. Tako da su inspiracije koje je koristio bile utkane i u sam život. Shvatao je život kao neprestano učenje, zarad postizanja sklada. Zanimljiva je i njegova teza da je energija pokretač svega u vasioni, da je ona stvorila materiju. Tesla je naučnik koji je doživeo slavu i priznanja, ali i osporavanja, ali on je ujedno i naučnik za 21. vek, što potvrđue njegova rečenica "da bi najradije preskočio 20. vek", misleći na celokupno delo. Tajna ove predstave je što je pisac Stevan Pešić izdigao folozofiju Nikole Tesle do nivoa koji izlazi iz te ogromne biografije koja zaslužuje svako divljenje.

Broj 116
Reši gljiva za oko sokolovo

Proso protiv migrene

Heljda obara holesterol

Homeopatski lekovi za prelome i uganuća

Istine i zablude o čaju

Za "Bilje&Zdravlje" govore:

Prim.dr Jelisaveta Kunosić
i dr Ivana Džamić o artritisu
Kostobolja jača od faraona

Dr Milena Đurić o osteoporozi
Tiha epidemija lomi kosti

Psiholog Saša Bijelić o svađi
Izbegnite švedski sto uvreda

Jadranka Stojaković o životu u Japanu
Razvlačenje kora kao umetnost


U dodatku "Dijete"

Vitki u bojama semafora

Nedostatke pretvorite u prednost

Sve o tečnim kalorijama

Čitajte "Bilje&Zdravlje" i konkurišite za POKLONE:
* aparate za merenje krvnog pritiska i šećera u krvi
* biljne preparate
* besplatne tretmane