|
Shutterstock
|
Dr Aleksandar Zalmanov dugo je proučavao lekovitost severne - bele jele, a poseban uspeh postigao je korišćenjem ulja ovog četinara u terapijama mnogih bolesti. Ulje od bele jele dobija se iz iglica i izdanaka. Ovaj dragoceni ekstrakt od davnina se koristi kao dezinfekciono, kozmetičko i lekovito sredstvo veoma visoke biološke aktivnosti. To je ekološki čist proizvod, jer ova jela može da raste samo u uslovima kristalno čistog vazduha oslobođenog od prisustva zagađenosti i dima industrijskih zona. Takva mesta očuvana su u reonu Krasnojarska, Hakasina, Tuve i drugih regiona Istočnog Sibira, gde se proizvodi ulje od bele sibirske jele. Prskanje ovog ulja u prostoriji uništava mikrobe, a ostavlja nežnu aromu četinarske šume. Ne preporučuje se samo osobama sa srčanim manama i trudnicama. Za one koji ne pripadaju ovim kategorijama evo nekoliko recepata... Angina Naneti čisto ulje na krajnike pomoću pipete, vatnog tampona ili ih pokvasiti špricem. Ponoviti dva do pet puta dnevno u intervalu 4 do 6 sati. Kod hronične angine osim premazivanja krajnika, ukapati u nos kap, dve ulja. Pri tom nastaje pečenje, kijanje, suze, lučenje sluzi iz nosa, ali posle 15-20 minuta ovi neprijatni osećaji prolaze, a lekoviti efekat je evidentan.
Upala pluća, bronhitis Spajati utrljavanje ulja sa inhalacijom: tri do četiri kapi ulja staviti u emajliranu posudu sa vrelom vodom i udisati paru umotavši- prekrivši glavu. Posle inhalacije utrljati ulje u grudi i pokriti se toplim ćebetom.
Grip, prehlada Utrljati ulje u vratni deo kičme, grudi, iyvoditi masažu refleksnih zona 4-5 puta dnevno na 5 do 6 sati. Posle svake procedure dobro se utopliti, uzeti biljni čaj za izazivanje znojenja i ukapati jednu kap ulja u nozdrve.
Ostale recepture i terapije saznajte u štampanom izdanju |