|
Shutterstock
|
Ruska narodna medicina ima dugu tradiciju i veliku efikasnost, čak i u najtežim periodima istorije civilizacije, kada su planetom harale "neizlečive" zarazne bolesti. I danas živalj beskrajnog prostranstva Sibira, Altaja, oblasti oko Urala ili Bajkala za svoju dugovečnost i dobro zdravlje može zahvaliti biljnim vrstama koje rastu u ovim oblastima. Evo samo nekih moćnih "travki" iz tih dalekih krajeva Crveni koren lat. Hedysarum neglectum Poreklo: Altaj Biljku crveni koren Rusi zovu i zlatni koren, a u narodu se od davnina govori: "Ko pronađe zlatni koren, biće srećan i zdrav do kraja života". Po lekovitim svojstvima u malo čemu zaostaje za ženšenom, a u narodnoj medicini Altaja, odakle potiče, primenjuje se kao sredstvo za povećanje umnih i fizičkih sposobnosti i kao - čuvar muške snage, odnosno prostate i polne moći. Slovi za retku biljku, čak i u oblasti Altaj, a raste visoko u planinama, u blizini večitih lednika, a fikasnost delovanja njene tinkture potvrdjena je kliničkim ispitivanjima na Altajskom Medicinskom fakultetu i na Hemijsko - farmaceutskoj akademiji u Sankt Peterburgu.
Za lečenje se koristi podzemno stablo i koren, a osim što je dobar stimulans, koristi se kod niskog krvnog pritiska, impotencije, funkcionalnih poremećaja nervnog sistema.
Tinktura Tinktura crvenog korena se lako pravi: 10 g mlevenog korena preliti sa 1 dl votke i ekstrahovati na tamnom mestu pet do 10 dana. Piti 5-10 kapi tinkture tri puta dnevno pre jela.
Bajkalska kapica lat. Scutellaria baicalensis Poreklo: Bajkal Poreklom iz Irkutske regije na Bajkalu prirodni adaptogen bajkalska kapica spada u 50 najlekovitijih biljaka koje se koriste u tradicionalnoj ruskoj i kineskoj medicini. Od lekovitih svojstava na prvom mestu je umirujuće, ali i ono da oporavlja jetru, snižava pritisak, smiruje glavobolju, "tera" nesanicu. Koren dobro zaceljuje rane, sanira upalu pluća i bronhitis. Kapica je i dobar laksativ, a dragocena je i za one koji pate od povišenog holesterola. Njen koren i rizomi sadrže flavonoide, bajkalin bajkalein i tanine, a naturopate kažu da nanošenje tinkture ove biljke pri funkcionalnim poremećajima nervnog sistema pre uzbuđenosti, uključujući i kardiovaskularne neuroze, pacijentu donosi brz oporavak.
Čaj Jednu kašiku iseckanog korena bajkalske kapice preliti čašom proključale vode. Ostaviti da odstoji nekoliko sati (najbolje u termosu), procediti i uzeti po kašiku četiri do pet puta dnevno pre jela. Ovaj čaj jača ceo organizam.
Kedar - Cedar lat. Ceddrus Poreklo: Sibir Kedar pripada porodici borova, a stanovnici Sibira se "kunu" u njegovu lekovitost, jer im daruje dug životni vek. Koriste ga u napitku znanom kao "eliksir života", a koji sadrži po kašičicu kedrovog ulja, meda i cvetnog polena. Hladno ulje kedrovog oraščića od davnina se u narodnoj medicini koristi za lečenje nervnog sistema, ubrzavanje metabolizma, za pospešivanje oporavka posle teških bolesti, posebno kod obolelih od karcinoma.
Ovo retko i visokovredno ulje još i poboljšava fizičke i mentalne sposobnosti, leči čir na želucu, uravnotežava krvni pritisak i može se koristiti kao prevencija ateroskleroze.Lokalno, ulje se primenjuje za lečenje opekotina i rana, a dobro je i za masažu, jer kožu hrani i čini mekom.
Jedinstveni sastav daje mu neverovatne lekovite karakteristike- ne postoji ništa slično u prirodi. Kedrovo ulje bogato je vitaminima A, E, B i D, prirodni je koncentrat omega 3 i 6 masnih kiselina, a sadrži i bakar, magnezijum, mangan, silicijum, vanadijum, kalijum, fosfor, kalcijum, molibden, jod, kalaj, bor, cink i titanijum, antioksidanse i čak 19 aminokiselina. Hladno ulje kedra izvrsno je za bolesti digestivnog sistema i pogodno za trudnice, dojilje i decu.Plod - oraščići kedra su ukusni i prava su poslastica za decu.
Ulje za lečenje Preporučena doza ovog ulja je jedna kašičica dva do tri puta dnevno pre obroka. Terapija bi trebala da traje najmanje 20 dana. |