|
|
Lubenica u akciji čišćenja!
|
|
Lubenica
|
Piše: Georgij Nazarov, naturolog
Tokom srednjeg veka kupanje se mahom smatralo štetnim, a voda se, uglavnom, koristila za piće. Čak je i kraljica Španije Izabela Kastiljska, pred smrt priznala da se kupala samo dva puta u životu, za rođendan i svadbu, a čak je i to smatrala grehom. Danas su se higijenske navike naravno promenile, ali nažalost neke i u negativnom smislu. Recimo u preteranom korišćenju industrijskih mirisa i dezodoransa. Potpuno smo prestali da prepoznajemo mirise svog ili tela bliske osobe, a oni su važan indikator psihičkog i fizičkog stanja, imunog sistema, intoksikacije organizma... Da bismo stvorili određeni prijatan miris koji će pozitivno da deluje i na zdravlje dovodeći ga u stanje ravnoteže, mogu da posluže razne prirodne mešavine etarskih ulja, recimo sa maslinovim bezmirisnim uljem ili vodom, ili ulje sibirske jele i druge vrste mirisnih ulja. Nekoliko kapi stavljenih na kožu odmah nakon tuširanja, daće telu veoma prijatan miris, a u zavisnosti od izbora ulja, smiriće ili aktivirati nervni sistem, štititi i poboljšati cirkulaciju. Ona će takođe delovati i kao snažan prirodni dezodorans, sprečavajući prekomerno razmnožavanje mikroorganizama, a time i pojavu neprijatnog mirisa.
Umesto primene nekih vrsta pudera koje imaju dokazana štetna dejstava i povezane su i sa teškim oboljenjima kože, možete koristiti glineni prah. On ima sva pozitivna dejstva i pomaže čišćenje kože i celog organizma. Ako slušamo prirodu organizma i poštujemo njegove potrebe, videćemo da letnji period, sam po sebi, znatno utiče na njegovo čišćenje i kvalitetnije funkcionisanje. Pomaže i obilje svežeg voća, povrća, bogatstvo vitamina, minerala i enizma. Uz mnogo čistog vazduha i sunca, koji potpomažu uspostavljanje ravnoteže u organizmu. Čišćenje lubenicom Veoma efikasno višestruko čišćenje organizma postiže se lubenicom. Ovakav način sezonske ishrane izvanredno čisti bubrege od višegodišnjih naslaga. Poboljšavajući funkciju bubrega, utiče direktno i indirektno na čišćenje i bolju funkciju zglobova i kičme. Čišćenje pomoću lubenice omogućiće i oslobađanje od viškova soli u svim delovima organizma gde se ona sakupljala usled prekomerne upotrebe ili nekih zdravstvenih razloga. Lubenica će očistiti i krvne sudove od masnih naslaga i celulita. Ovakav način ishrane pročišćava creva, pomaže normalizaciju mikroflore i uspostavlja Ph ravnotežu krvi. Čišćenje se može sprovoditi na više načina. Najbolje celu jednu nedelju jesti samo lubenicu, uz eventualni dodatatak zrele dinje radi razbijanja monotonije.
Poželjno je tokom ove kure svaki dan provesti bar jedan sat u kadi sa toplom vodom, uz dodatak pola kilograma morske. Tom prilikom treba voditi računa da predeo bubrega bude stalno u vodi. Možete i da ležite u krevetu sa flašom tople vode u predelu bubrega ili da na plaži ležite na leđima u toplom pesku. Poželjno je pojesti lubenicu 2-3 sata pre tople kure jer je to vreme koje je potrebno da organizam počne intenzivno da izbacuje tečnosti i toksine. Možete lubenicu jesti i u kadi, uživajući u njenom opuštajućem dejstvu. Zahvaljujući delovanju tople vode dolazi do opuštanja mokraćnih kanala i pojačane aktivnost bubrega, pa se organizam mnogo lakše oslobađa nakupljenih štetnih materija. Čišćenje u kadi se prve dve godine sprovodi 2-3 puta u toku leta, a nakon toga preventivno do 2 puta u toku sezone lubenica. Za pčekivanje je da se prilikom ovog čišćenja oslobodi i pesak iz bubrega. A ako veći imate kamen, 2-3 meseca pre ovog čišćenja počnete da uzimate 2 kašičice limunovog soka i 2 kašičice maslinovog ulja, tri puta dnevno na prazan stomak. U mnogim slučajevima ovaj preparat omogućuje da se kamen rastvori ili usitni, i tako lakše izbaci.
DODATNI OBROK Ako vam se višednevna kura bazirana isključivo na lubencama čini neprihvatljivom, ne očajavajte. Dodajte joj i jedan vegeterijanski obrok koji se sastoji od salate sa dodatkom maslinovog ulja (1 kašika), lanenog ulja (2 kašičice) i što više belog luka. Uz salatu se koriste i integralne žitarice, ili proizvodi od njih bez kvasca, uz namaz od semenki lana, bundeve i susama, kačamak, proja, integralni pirinač, hleb...
MAHUNARKE Kao ododatni obrok mogu da posluže i mahunarke: pasulj, azuki, mungo pasulj, sočivo, bob naut, grašak, zdravi proizvodi od soje, ili termički pripremljeno povrće. Na primer krompir pečen u rerni, kuvana boranija, tikvice, a kao osnovni obrok uz salatu može poslužiti i biljni jogurt ili biljno mleko. |
|
|
|
Bilje
Bilje sa Stare planine U postojbini boga Peruna
Grašak Kraljevske kuglice jačaju srce
Sezonska detoksikacija Lubenica u akciji čišćenja
Zdravlje Gojaznost mališana Debeli i tromi
Terapija smehom Kao milioner bez kartice
Roditelji i deca Rešenje je poverenje
|