|
Bilo da godišnji odmor provodimo na moru, jezeru, pored reke ili u seoskoj idili može da nam se dogodi nešto nepredviđeno što će da pokvari deo ili celo letovanje. Mogu da se jave problemi u vezi sa varenjem, da se povredimo ili nas ubode insekt, da nas muči gorušica, "zaradimo" gljivičnu infekciju... Kao prva pomoć mogu da posluže biljni čajevi koji se tradicionalno koriste u našoj narodnoj medicini.
Ruzmarin (Rosmarinus officinalis)
Zimzelen i oko metar visok grm koji uspeva na kamenitom tlu. Ima uske, tamnozelene i kožaste listove i cvet bledo plave boje. Sadrži etarsko ulje, kamfor, tanin, gorke materije, limunsku kiselinu...
Koristi se: u slučaju lošeg varenja, nadustosti i zatvora, protiv osipa
Protiv zatvora i nadutosti
Sa 2,5 dl vrele vode prelijte 3 do 4 g lišća, poklopite, sačekajte desetak minuta pa popijte pola količine ujutro na tašte a ostatak uveče, pre spavanja.
Kupka smiruje osip
U 3 litra vrele vode 3 do 5 minuta kuvajte 3 šake lišća ruzmarina i procedite. Kad se prohladi u tu vodu potopite delove tela koji su zahvaćeni osipom, sačekajte petnaestak minuta a posle toga nemojte da ih brišete već sačekajte da se osuše.
Komorač (Foeniculum vulgare)
Uspeva na kamenitom tlu, pored puteva, na ivicama polja, a gaji se i u baštama. Reč je o granatoj biljki sa perastim listovima, malim zlatnožutim cvetovima i plodom sa dve semenke. Sadrži, između ostalog, gvožđe, kalijum, kalcijum, forsfor i etarsko ulje.
Koristi se: protiv lošeg varenja, grčeva u stomaku i nadimanja, da smiri upalu očiju
Smiruje grčeve
U 2,5 dl mleka desetak minuta kuvajte kašiku samlevenog semena i pijte svakog sata po kašiku toplog napitka.
"Gasi" upalu očiju
Kašičicu semena kuvajte nekoliko minuta u 2 do 3 dl vode, procedite i ispirajte oči ako je došlo do upale.
Bokvica (Plantago lanceolata)
Biljka sa širokim ili malim okruglim listovima uspevaju uz puteve, staze i ograde, a sa dugim sabljastim lišćem po livadama i pašnjacima. Listovi sadrže tanine, vitamin C, limunsku kiselinu, gorke materije...
Koristi se: u slučaju uboda, rana i iščašenja, protiv proliva Sok na ranu
Ako sveže isceđen sok iz listova bokvice sipate na ranu zaustavićete krvarenje, sprečićete infekciju, ublažićete bol i ubrzaćete zarastanje, dok će obloga od ovog soka blagotvorno da deluje na iščašen zglob.
Zaustavlja proliv
U čašicu crnog vina sipajte na vrh noža prah od istucanog semena bokvice i popijte 3 do 4 puta dnevno.
Vranilovka (Origanum vulgare)
Uspeva na kamenitom i neobrađenom tlu, suvim i osunčanim livadama ali i u svetlim šumama, u šikarama i živicama. Reč je o biljki crvenkastih grančica i jajoliko kopljastih listova i purpurnocrvenih cvetova koji formiraju okrugle cvasti na vrhu stabljike. Sadrži etarsko ulje, kamfor, tanin, mineralne soli i supstance koje deluju protiv gljivica i bakterija.
Koristi se: protiv gljivičnih infekcija Pola šolje svežih listova vranilovke dobro izgnječite rukama, što brže stavite u teglu i zatvorite da etarska ulja ne ispare. U međuvremenu zagrejte pola šolje maslinovog ulje, sipajte u teglu i ponovo zatvorite. Stavite na hladno i suvo mesto, posle dve sedmice procedite i mažite stopala ili delove između nožnih prstiju koje su zahvatile gljivice. Napomena: Osim maslinovog ulja, može da se koristi i ulje pšeničnih klica ili bademovo.
Savet plus: Za iste svrhe može da se koristi i zgnječen beli luk ali je neophodna upornost i strpljenje. |