Visoke planine jugozapadne Kine i Tibeta prirodno su stanište gljive Cordyceps sinensis, kojoj se pripisuju čudotvorne lekovite moći. Prvi zapisi o njoj datiraju iz 15. veka, kada su je stari narodi Tibeta "krstili" kao yartsa gunbu, dok je na nepalskom jeziku poznata kao yarsha gumba. Mitovi o gljivi Ostao je sačuvan drevni mit koji kaže da su, kada se sneg počne da se topi u visokim planinama, autohtoni narod Tibeta i Nepala, terali su svoja stada jakova prema pašnjacima na višim nadmorskim visinama. Jakovi su šapama napipavali gljive koje bi se razotkrivale pod ostacima snega i počeli da ih jedu, a zatim su se mahnito parili. Pastir koji je to posmatrao čudio se otkud životinjama takva vitalnost. Danas se zna da Kordiceps gljiva zaista podstiče i vitalnost i plodnost i potenciju i uz to ima i mnoge druge dobrobiti za zdravlje.
Potentni bez kontraindikacija Naime, ona poboljšava biosintezu hormona kortizola, testosterona i estrogena čija se proizvodnja u organizmu smanjuje sa godinama i dovodi do slabljenja polne moći i želje. Pri tom nema kontraindikacija koje mogu imati uobičajeni lekovi za impotenciju. Nije čudno što se u Aziji tradicionalno Kordiceps koristio za poboljšanje ženske i muške plodnosti, jer su i nedavna ispitivanja potvrdila pozitivne rezultate u broju pokretljivosti spermatozoida. Tradicionalna tibetanska i kineska medicina ovu lekovitu gljivu koristi više od dve hiljade godina. U savremenom svetu ona je postala sinonim za povećanje otpornosti organizma, jačanje koncentracije i postizanje boljih sportskih rezultata. Zagovornici alternative smatraju je gljivom koja neguje i štiti ceo organizam: pomaže u detoksikaciji jetre, kod fibroze i ciroze, pozitivno deluje na raspoloženje, korisna je u lečenju umora i različitih vrsta depresija,reguliše lučenje insulina, sprečava hiperglikemiju i pomaže u lečenju svih tipova dijabetesa.
Kinezi je stavljaju i u čaj
Osim toga, kordiceps je pokazao pozitivne efekte protiv kašlja, sluzi, otežanog disanja, astme i HOBP - hronične opstruktivne bolesti pluća. Poslednjih godina dobar je i za bubrežna oboljenja i karcinom, jer zaustavlja rast, deobu i razmnožavanje ćelija raka. Kako ima protivupalna svojstva delotvoran je i kod reumatoidnog artritisa i kardiovaskularnih bolesti: reguliše rad srca, poboljšava protok krvi, snižava visok pritisak, smanjuje nivo holesterola i triglicerida, sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Kod starijih osoba koje su redovno koristile ovu gljivu zapažena je veća izdržljivost kod telesnih napora. Od lekovitih svojstava kordicepsa treba pomenuti i sposobnost da štiti od parazita, deluje protiv bakterija, virusa i gljivica i da olakšava depresiju. Dostupan u tabletama, prahu ili tečnom obliku, kordiceps se uzima u dozi od 3 do 6 grama dnevno, a u Srbiji se može nabaviti u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane. Ova gljiva je u Kini i Nepalu toliko cenjena da se često dodaje i u čajne mešavine, koktele od lekovitog bilja i u jela.
Vraća u ravnotežu
Budući da je kordiceps antioksidans i uravnotežava rad imunog sistema, deluje na ženski jin princip i istovremeno povećava proizvodnju energije na nivou ćelije, pa deluje na jačanje muških jang kvaliteta. Delujući na zdravlje celog organizma, uspešno vraća prirodnu ravnotežu životne energije, a poslednja studija pokazala je poboljšanje opšte vitalnosti, uz smanjenje umora i vrtoglavice.
D. Kljajić |