Alfalfa (lat. Medicago Sativa) slovi za jednu od najlekovitijih biljaka sveta. Još su je stari Arapi nazivali "otac svih namirnica", veličajući tako bogatstvo njenih hranljivih sastojaka. Pripada porodici mahunarki, a slična je našoj licerki, ali sa mnogo više lekovitih svojstava. Bogata je vitaminima i mineralima naročito gvožđem, kalcijumom, kalijumom, magnezijumom i vitaminom K. Osim toga sadrži i velike količine hlorofila, beta - karotina, vitamina E, i amino kiseline L - kanavanin, koje pokazuju anti -bakterijske, anti - virusne i anti - tumorske efekte. Ova biljka na prirodan način reguliše normalne telesne funkcije, dobar je diuretik i imunostimulator, usporava starenje, reumatoidni artritis i dijabetes, a povećava vitalnost. Stručnjaci koji su klinički ispitivali svojstva alfalfe tvrde da njeno svakodnevno uzimanje kao dodatak ishrani može pomoći normalizaciji nivoa masnoće u krvi.
Biljni sastojci saponini, pak, doprinose smanjenju apsorpcije holesterola i sprečavaju aterosklerozu, a bioflavonoidi podstiču brže i lakše lečenje autoimunih bolesti i bolesti bubrega. Za kratko vreme alfalfa i - detoksikuje organizam. Hlorofil kao alkalizator
Da zaista zaslužuje status superhrane govori i podatak da je alfalfa hiljadama godina deo narodne medicine u raznim delovima sveta: stari Kinezi koristili su napitak od njenog lišća za lečenje čireva i poboljšanje apetita, a u ajurvedi se list ove biljke upotrebljavao za lečenje edema i artritisa. Osim u obliku listova i semenki, konzumira se i kao koncentrovani prah i klice (šolja svežih klica sadrži samo 8 kalorija, a većinu hranjivih sastojaka čine proteini).
Treba znati da je ova biljka do deset puta bogatija mineralima od većine žitarica. Najzastupljeniji su kalcijum, magnezijum, gvožđe, kalijum i fosfor. Sadrži i značajan procenat vitamina B grupe ali i A, C, D, E i K vitamin.
Dobar je izvor hlorofila - prirodnog sastojka koji je poznat po tome što alkalizuje i čisti organizam, pa je sjajna preventiva od trovanja organizma teškim metalima (naročito živom) i od pojave tumora. Koristi se često za oporavak i čišćenje organizma posle uzimanja lekova, kao zaštita nakon odstranjivanja amalgamskih plombi i tokom lečenja od alkoholizma. Alfalfa i uopšte hlorofil su prirodni zaštitnici od bolesti želudca, naročito od helikobakterije. Zaceljuje i regeneriše tkivo i sluznicu želuca, pa se preporučuje obolelima od gastritisa i čira. Prevencija raku pankreasa
Istraživanja o aminokiselini kanavaninu, koja se u izobilju nalazi u klicama alfalfe, ukazala su na njene dobre efekte u prevenciji raka pankreasa, debelog creva i leukemije.Ova hranljiva biljka sadrži i fitoestrogene slične ženskim polnim hormonima, estrogenima, koji smanjuju rizik od osteoporoze, bolesti srca i raka dojke, a prirodna su pomoć u ublažavanju simptoma menopauze.
Alfalfa se može konzumirati u obliku klica, cele biljke i koncentrovanog praha, a preporučena količina praha, koji je nama najdostupniji u prodavnicama zdrave hrane, je jedna do dve kašičice dnevno u soku ili "smutiju". Iako do sada nisu zabeleženi loši efekti ove biljke za zdravlje, stručnjaci pre "terapije" alfalfom preporučuju obavezne konsultacije sa lekarom - trudnicama i onima koji uzimaju lekove protiv zgrušavanja krvi, primaju hormonsku terapiju ili imaju neku autoimunu bolest.
Čokoladni smuti
U blenderu samleti jednu veliku bananu, 150 do 200 g svežeg spanaća, dve urme bez koštica, čašu borovnica, jednu kašiku kakaa u prahu, pet kockica leda, jednu i po čašu vode, dve kašičice alfalfe. Tako dobijeni "smuti" odmah popiti.
Mnogobrojne dobrobiti
*Pomaže kod srčanih oboljenja i moždanog udara *Stimuliše proizvodnju belih krvnih zrnaca *Vezuje kancerogene ćelije u debelom crevu i eliminiše ih *Regeneriše imuni sistem posle hemoterapije *Homeopate je koriste u tretmanu lečenja anemije
Danijela Kljajić |