Borba protiv dijabetesa može da se vodi prirodnim sredstvima. U narodnoj medicini postoji mnogo biljaka koje pomažu da se snizi šećer u krvi. Potrebno je samo biti uporan i pridržavati se uz to pravilnog načina ishrane, a to znači bez masti i slatkiša. Naravno, ne treba zaboraviti na neophodnu fizičku aktivnost, ako ništa drugo ono bar svakodnevno šetati. Izdvajamo pet najjačih boraca protiv povišenog šećera u krvi.
1 Gnojištarka Jajasta gnojištarka (Coprinus atramentarius )jedan od od najboljih prirodnih lekova koji regulišu nivo šećera u krvi, gasi upale u organizmu i sprečava kardiovaskularne bolesti izazvane dijabetesom. Ova gljiva ima sposobnost da čuva ćelije pankreasa koje proizvode insulin. Samo jedan sat posle uzimanja praha jajaste gnojištarke nivo šećera u krvi se redukuje za 41,3 odsto, tri sata kasnije nivo šećera je još smanjen za 31 odsto, a nakon šest sati nivo šećera u krvi je niži za 20 odsto nego pre uzimanja praha ove gljive. Jajasta gnojištarka ili Coprinus ne sme da se upotrebljava sa alkoholom. I najmanja količina alkohola u kombinaciji sa ovom gljivom, izazvaće nesnošljiv svrab. 2 Čičoka Čičoka je dobar izvor fosfora i kalijuma koji je važan za kontrolu krvnog pritiska, prenos nervnih impulsa, rad mišića i srca i regulaciju vode u telu. Sadrži i kalcijum, magnezijum i gvožđe u nešto manjim količinama, ali zahvaljujući inulinu ima niz dobrih svojstava: stimuliše razvoj korisnih bakterija u crevima, reguliše i nivo triglicerida i holesterola u krvi, čime sprečava kardiovaskularna oboljenja i postepeno smanjuje masne naslage. Pošto razgradnjom inulina ne dolazi do porasta nivoa šećera i insulina u krvi, čičoka je odlična namirnica za dijabetičare. U čičoki ima dosta vitmina, B, C,D i provitamina A (beta-karotin). Pomaže kod probavnih smetnji (na primer, opstipacije), alergija na hranu, visokog krvnog pritiska, masnoća u krvi, kardiovaskularnih oboljenja, anemije, osteoporoze, dijabetesa.
3 Pasuljevina čučavac Sve vrste pasulja su veoma zdrave, ali je samo pasuljevina od pasulja čučavca - lekovita. Suva mahuna pasuljevine sadrži silicijumovu kiselinu, arginin, soli hroma, flavonide, fitoaleksine, kalijum, vitamin C. Osušena mahuna pasulja čučavca, koja nema miris, koristi se u narodnoj medicini za skidanje šećera. Čaj se priprema tako što se dve kašike ustinjene pasuljevine preliju sa dva dcl vruće vode, ostavi da proključa, a zatim skloni i drži deset minuta. Pije se pre jela.
4 Cimet Kašika cimeta dnevno snižava nivo šećera u krvi, ali i nivo triglicerida i lošeg (LDL) holesterola. Od starina se koristi protiv zubobolje, obolevanja desni, služi kao sredstvo protiv upala (uključujući i zglobove i urinarni trakt), za poboljšanje varenja i sprečava slepljivanje krvnih pločica, a može da ubije bakterije poput ešerihije koli. Uz to je i antioksidans, koji sprečava dejstvo slobodnih radikala na tkiva i ćelije.
5 Maslačak Za dijabetičare je prvi maslačak posebno koristan. Kad se pojavi biljka, trebalo bi je jesti svakodnevno 14 dana. I to od šest do deset drškica na dan. Pritom, biljku prethodno treba oprati zajedno sa cvetom i tek potom odstraniti cvetove. Zatim stabljiku dobro i polako sažvakati pa progutati. Lišće maslačka sadrži skoro sedam puta više vitamina A u jednom gramu, nego šargarepa ili zelena salata, plus dovoljnu količinu vitamina B, C i G, kao i kalcijum, fosfor i gvožđe, kao i prirodni natrijum, koji deluje na pročišćavanje krvi.
D.D. |